Результати дитячої творчості (малюнки, витинанки, аплікації і т.і.) узагальнено в україномовному середовищі наразі називаються "поробками", але цього слова в жодному зі словників на r2u не знаходжу. Це новотвір чи калька? Чи правильно почати казати "рукотвори" чи "саморобки" замість поробки?
1 Answer
Ось перші трапляння кожного слова, що я знайшов (у «Генеральному регіонально анотованому корпусі української мови» і Google Книгах):
Поробка — 1957:
Карпо ще майстрував різні дрібні поробки для базару: люльки, ложки, качалки, макогони, дзиги, фуркала, свищики, сопілки.
// Андрій Химко, «У пазурах вампіра. I. Шляхами до прийднів», 1957.Саморобка —
196119251909:Біля станка валялись обкоровані осикові полінця і лежало кілька пачок зв'язаної стружки, що напрочуд пахла свіжою рибою. — Розглядаєш мою саморобку? — обізвався позаду Зіновій Петрович.
// Михайло Стельмах, «Правда і кривда», 1961.Найперше для чого треба воску, це свічки виробляти: наближається свято, селянки заходяться коло свічок, свічка-саморобка в ярого воску, кажуть, угодніша богові; воскову свічку засвічують на Страсть, нею роблять хрести на одвірках, на вікнах, на сволоці; страсна свічка забезпечує худобу проти нечистої сили; її становлять у хліві, щоб відьма не мала приступу до корови.
// Шульгина Л., «Пасічництво», 1925.Саморобка, -ки, ж. Самодѣльная вещь.
// Борис Грінченко, «Словарь української мови», 1909.Рукотвір — 1970:
Давно йде про нього добра слава: і килими, і вишивки бехівчан, мабуть, не мають собі рівних на Поліссі, бо в самих рукотворах відбита суть цього поетичного краю.
// Василь Скуратівський, «Село славне килимами» (у «Народна творчість та етнографія», 1970).
Складається враження (можливо, помилкове, бо не факт, що ці трапляння справді перші, та й загалом мої висновки доволі слабо обґрунтовані), що:
- Саморобка найстаріше. Утім це слово означає будь-що зроблене самотужки, необов'язково на простому рівні і, тим більше, дитячими руками.
- Поробка новіше. Цілком можливо, це калька з російського поделка. Але, зрештою, калькування — це просто один зі способів словотворення (зловживати ним не варто, але й демонізувати теж).
- Рукотвір здається найновішим. Утім, не виключаю, що воно вживалося й раніше, просто доволі рідко (можливо, у якомусь поетичному контексті чи високому стилі), і через це важко знайти трапляння.
-
1"Поробку" я б не вживала, бо перша асоціація йде з "пороблено" :)– KreiriCommented Mar 26, 2021 at 8:05
-