Часто помічаю, що слово "онлайн" пишуть у різних статтях або через дефіс, або разом. Шукала правопис цього слова в інтернеті. У Вікіпедії написано "онлайн", але в інших словниках не знайшла відповіді. То як писати правильно "онлайн" чи "он-лайн"?
-
2У яких статтях ви знайшли через дефіс? У яких словниках шукали? Логічно, наприклад, припустити, що у Грінченка (1907) цього слова нема. :-)– Be Brave Be Like UkraineCommented Mar 18, 2018 at 21:46
-
@bytebuster, підтримую запитання bytebuster. Варто зазначати приклади місць, у яких Ви бачити разом і дефісно, у самому тексті запитання (і в яких сучасних словниках Ви шукали або що Ви не знаєте, де знайти сучасні словники).– Sasha ♦Commented Mar 19, 2018 at 9:39
2 Answers
Старіший орфографічний словник «Словники України on-line» (2008) містить написання «он‑ла́йн».
В той же час трішки новіший тлумачний «Словник української мови» в 20 томах, хоч і не має ще в інтернеті опублікованих томів на літеру «О», але містить написання «онлайн» (і лише таке) в прикладах до 6-го тому (2015):
ІНТЕРНЕ́Т-КА́МЕРА, и, ж[іночий рід]. <…> У Дубні встановлено інтернет-камери, завдяки яким можна стежити за життям міста в режимі онлайн (з газ.).
ІНТЕРНЕ́Т-НОВИ́НИ, и́н, мн[ожина] (одн[ина] інтерне́т-нови́на, и, ж[іночий рід]). <…> Інтернет-новини в режимі онлайн; Незалежні інтернет-новини.
КА́СКО, невідм[інюване], с[ередній рід], фін. <…> Розрахунок вартості поліса автомобільного каско можна зробити в офісі вибраної страхової компанії та в режимі онлайн за допомогою автоматичного розрахунку (з мови реклами).
Хоч такий висновок зарано робити на основі лише двох словників, але складається враження, що маємо тенденцію переходу від написання «он-лайн» (чи неусталеного написання) до написання «онлайн» (можливо, подібно до того, як це відбувалося в англійській мові). Що однак не обовʼязково означає неможливість дефісного написання. Англійською, наприклад, дозволені обидва варіанти: «on-line» і «online» (причому, що цікаво, перший ми бачимо прямо у назві словника 2008 року, а другий — словника 2015) — хоч друге і вживається в наш час значно частіше.
Англійсько-українсько-англійський словник наукової мови (фізика і споріднені науки) О. Кочерги і Є. Мейнаровича (2010) також містить написання «онла́йн». Також деякі словники фіксують «онла́йн-…» як першу частину складених слів (наприклад, «онла́йн-словни́к») і навіть прикметник «онла́йновий», що ще більше ставить під сумнів доречність дефіса.
СУМ-20 вже маїть цього слова, де пишиться разом.
ОНЛА́ЙН, інформ.
- присл. У режимі реального часу; перебуваючи, спілкуючись у мережі “Інтернет”. Книги доступні для читання онлайн і для завантаження у відповідному форматі (з навч. літ.); Грайте онлайн безкоштовно і без реєстрації! (з мови реклами).
- у знач. ім., род. у, ч. Перебування, спілкування в режимі реального часу в мережі “Інтернет”. Частка онлайну становила 0,5 % в обороті компанії (з газ.); Присутність політиків в онлайні є чудовим безкоштовним майданчиком для привернення уваги ЗМІ та електорату (із журн.).
- у знач. прикм., невідм. Те саме, що онла́йновий. Електронні заяви абітурієнтів, подані в режимі онлайн за допомогою мережі “Інтернет”, будуть ураховуватися приймальними комісіями ВНЗ і мати таку ж силу, як і їхні паперові копії (з газ.).
Са́ме слово наче підпадаїть під таке правило правописа 2019:
§ 35. Загальні правила правопису складних слів
Правопис слів разом і з дефісом
Разом пишемо
- слова з першими часто вживаними іншомовними частинами на голосний і приголосний: абро-, авіа-, авто- (‘само’, ‘автоматичний’), агро-, аеро-, аква-, алко-, арт-, астро-, аудіо-, біо-, боди-, боді- (перед голосним), веб-, геліо-, гео-, гідро-, дендро-, екзо-, еко-, економ-, етно-, євро-, зоо-, ізо-, кібер-, мета-, метео-, моно-, мото-, нарко-, нео-, онко-, палео-, пан-, пара-, поп-, прес-, псевдо-, смарт-, соціо-, теле-, фіто-, фолк- (фольк-), фоно- та ін.