5

Подумав, що на означення місць, інших від того, де перебуває суб'єкт, було би зручно використовувати прислівник "будь-деінде". Наприклад:

Будь-де_інде мене вже добряче нагодували би, але в цій країні такого звичаю не спостерігалося.

Швидкий пошук показує, що це слово вже шукали.

СУМ-11 і, підозрюю, СУМ-20, який зараз не дуже добре працює, але який можна приблизно перевірити через пошук, такого слова не містять.

Одначе маємо 74 результати на запит "будь-деінде" і 185 результатів на запит "будь-де інде" в ґуґлі, а також один результат будь-деінде та 3 результати будь-де інде в корпусі ГРАК.

Насправді ж варіантів написання цього прислівника дуже багато:

 • будь-деінде
 • будь-де інде
 • будь де інде
 • будь де-інде
 • будь-де-інде

Можливо, якісь з них я пропустив. Тож питання: як писати це слово, і чи воно питоме?

UPD. І чи це одне слово?

1
 • 1
  Пошуки і приклади тут Ґуґла не дуже надїјні: я не про народниј вжив, а те, же має Ґуґл проблеми з розріжнянӧм врахуваня протинки, можете власноруч прошерстити сторінки — бере шчо з протинкою, шчо без.
  – Sútnôstj
  Jul 30, 2019 at 20:50

1 Answer 1

7

Правопис 2019

§ 41. Прислівники

1. Разом пишемо:

 1. прислівники, утворені поєднанням словотворчих часток аби-, ані-, де-, чи-, що-, як- зі словом будь-якої частини мови: аби́куди, аби́як; аніскі́льки, анітеле́нь, анітро́хи, анічичи́рк, анія́к; деда́лі, деі́нде, де́коли, де́куди; чима́ло; щове́чора, щогоди́ни, щода́лі, щоде́нно, щодня́, щоду́ху, щомі́сяця, щомо́га, щонайбі́льше, щонайдо́вше, щонайду́жче, щонайкра́ще, щонайме́нше, щонайши́рше, щоно́чі, щопра́вда, щора́з, щора́зу, щоро́ку, щоси́ли, щохвили́ни і т. д, якомо́га, я́кось і яко́сь (з різними значеннями), якра́з, якнайбі́льше, якнайду́жче, якнайдóвше і т. д.

3. З дефісом пишемо:

 1. неозначені прислівники, що мають у своєму складі словотворчі частки будь-, -будь, -небудь, казна-, -то, хтозна-: будь-де́, будь-коли́, будь-куди́; коли́-будь, куди́-будь; де-не́будь, коли́-не́будь, куди́-не́будь, як-не́будь; ка́зна-де, ка́зна-коли́; аби́-то, де́сь-то, та́к-то; хто́зна-де, хто́зна-як;

Тому прислівник має бути будь-деінде.


Тлумачно-стилістичний словник української мови 2013—

Будь-деі́нде, присл. В будь-якому іншому місці.

На цьому півострові могуття кліру було ще очевиднішим, ніж в будь-якій іншій країні, і клір там більш, ніж будь-деінде, виставляв напоказ своє всесилля і багатство (Умберто Еко, «Ім’я троянди», переклала Мар’яна Прокопович). Не мала при такому волоссі веснянок ні на лиці, ні на грудях, чи плечах та спині чи будь-деінде (часопис «Дзвін»).

// Усюди, скрізь.

Таким чином, ідеології перетворюються в арабському світі на соціальні факти так само, як і будь-деінде (Роберт Вістріч, «Демонізація іншого: Антисемітизм, расизм і ксенофобія», переклав Г. Краснокутський). Так що у Франківську дивляться на це абсолютно так само, як і будь-деінде в Україні (часопис «Український засів»).

Схожиј вжив

СУМ в 20 книгах

Куди́-і́нде, присл. Куди-небудь в інше місце.

“А бий тебе сила Божа! – думає Максим. – Хоч би вже повели куди-інде... або ворог де вирискався!.. А то – муштра та й муштра!” (Панас Мирний); Розумний чоловік, та ще й козак, куди-інде мірить, а поцілить там, де ніхто того не сподівався (А. Чайковський); Як не ховався Дорош, а про хутір знали. Спродатися б та виїхати куди-інде (Ю. Мушкетик); Чому вона не переїхала куди-інде, не знаю (Г. Пагутяк).


Питоме:

ЕСУМ Ін-ту мовознавства імя О. О. Потебнї НАН Украӥни

псл. іnъ-de, утворене від іnъ «один, інший» за допомогою частки -de, як у псл. kъde (рос. где) «де»

Для порівняня — брат: иноді, иногді; і родина: ин(~), инак(~), ино(~).

1
 • З одного боку, Ви абсолютно праві — я не помітив. З іншого, давно вже хотів сказати, що, по-моєму, варто трішки по-іншому офомлювати посилання (хоча основна причина, через яку я не помітив, — не це, а просто моя неуважність, але це теж трішки сприяло) — пізніше про це напишу.
  – Sasha
  Jul 31, 2019 at 5:36

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service and acknowledge you have read our privacy policy.

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.