4

Правопис нам каже:

  1. Знахідний відмінок. У знахідному відмінку множини іменники першої відміни мають форму, однакову з формою називного або родового відмінка множини, причому:

а) іменники — назви осіб та істот мають форму, однакову з формою родового відмінка множини: ведме́диць, вовчи́ць, листоно́ш, молоди́ць, робітни́ць, украї́нок.

Примітка. Іменники — назви деяких свійських тварин уживаються також у формі, однаковій із формою називного відмінка: гна́ти ове́ць (і ві́вці), па́сти корі́в (і корови́), годува́ти сви́ней (і сви́ні);

б) іменники, що не означають істот, уживаються у формі, однаковій із формою називного відмінка: книжки́, маши́ни, фа́брики; ву́лиці, друка́рні, мрі́ї, сі́м’ї; вда́чі, ме́жі, пло́щі.

Але, наприклад, Горох дає паралельні форми: риби та риб, мухи та мух. Виходить, вони також вважаються свійськими тваринами?

1
  • 2
    Rıbı točno možutj butı śvôjsjkımı — akvarijumı vse že istnujutj. Wikipedija pôdtverǯujeʼ. Tam komax tež navodjatj — bǯolı, šovkoprjad, — ale ne mux. Commented Nov 24 at 23:49

1 Answer 1

3

За сим пішов в курінь просторий,
де труп царевича лежав;
над ним аркадський підкоморий
любистком мухи обганяв (Іван Котляревський, «Енеїда»).

На наші нареченнії свободи конституційні чатують вовки й медведі, а наші начальники стараються охоронити нас від зайців і лисів, так, гей той циган, що тримав за обротянку кобилу, — вовк відгризав кобилі стегно й хвіст, а циган обганяв галузков мухи й оводи, аби кобилі голову й шию не покалічили (Антін Могільницький, лист до Я. Головацького).

Ото, чоловіче, тішишся життьом, радуєшся сонцем, уживаєш всего, що сотворено для тебе, цвітка тобі пахне, дерево тобі подає свої овощі, ріки для тебе годуют риби, ліси для тебе утримуют звірину, земля, тая добрая мати, тобі хліб подає, весною тішишся, літо тепленькоє солодку в серце кладе надію, осінь тяжким полоном твої стодоли наповняє, а в зимі тішишся тим, що тобі весна, літо і осінь нагорнула (Маркіян Шашкевич, «Проповідь слова Божого на рождество Пресвятої Богородиці»).

Отже приклади, де форма (множини знахідного відмінка) збігається з формою (множини) називного відмінка, знайти можна.

(Але із цього не можна робити висновок, що риби та мухи — свійські тварини. Просто є фактичний слововжиток, а є різні спроби його систематизувати, зокрема офіційний «Правопис», — і вони (спроби загалом і «Правопис» зокрема) не ідеальні: десь автори сформулювали правило не найточнішим чином, а десь навмисне не описали випадки, які, на їхню думку, у сучасній мові трапляються надто рідко. Загалом обсяг випадків, де форма множини знахідного відмінка може збігтися з формою множини називного відмінка, ширша за суто «свійські тварини», у Шевченка є навіть серце люди полюбило.)

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service and acknowledge you have read our privacy policy.

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.