Числівники нуль, тисяча, мільйон, мільярд
§ 105. Відмінювання кількісних числівників
- Числові назви ти́сяча, мільйо́н, мілья́рд відмінюємо як іменники відповідних відмін.
Після числівників тисяча, мільйон, мільярд, нуль іменник незмінно стоїть у родовому відмінку множини: тисяча тонн, тисячею тонн, тисячами тонн, нуль одиниць.
Числівники мільйон, мільярд і нуль відмінюються як іменники чоловічого роду другої відміни, твердої та м'якої груп, а числівник тисяча — як іменник жіночого роду першої відміни мішаної групи.
Лінгвістика
Відповідники числівникові тисяча є в західнослов'янських та частині південнослов'янських мов. Щодо його походження немає одностайної думки.
Числівник мільйон утворено від кореня латинського слова mille — тисяча. Уперше це слово з'явилося в XIV ст., в українську мову увійшло в XVIII ст.
Числівник мільярд уживається з XIX ст. Деякий час для позначення цієї ж кількості вживався й інший числівник більйон, який зараз майже зовсім вийшов з ужитку.
Числівник нуль увійшов в європейські мови з середньовічної латини, де nullus numerus означало ніяке число (вітсутність лічби).
Систему числівників українська мова успадкувала від давньоруської, хоч
назви одиниць вищого розряду давньоруська мова мала свої:
10 000 – тьма
100 000 – легіон
1 000 000 – леодр
10 000 000 – ворон
100 000 000 – колода.
Власне кількісні числівники
До власне-кількісних числівників належить насамперед 40 числових назв, оформлених як окремі слова. «Різним поєднанням цих 40 числівників в аналітичні числові назви передаються всі інші кількісні поняття» (СУЛМ, Д. Баранник, 1969, с. 238-239).
- числа першого десятку (від 1 до 10);
- числа другого десятку (від 11 до 19)
- десятки (від 20 до 90);
- сотні (від 100 до 1000, в т.ч. тисяча);
- числові назви мільйон, мільярд, нуль.
Трильйон (більйон) та назви чисел більшого порядку є науковими термінами.
Великі числа
Великі числа - це загальний термін, який використовується для опису чисел, які суттєво перевищують числа, з якими ми зазвичай працюємо у повсякденному житті. Визначення того, що вважається "великим" числом, може значно змінюватись в залежності від контексту. Наприклад, у математиці та науці "велике число" може означати число в діапазоні тисяч, мільйонів, мільярдів і навіть більше. Великі числа зазвичай позначаються з використанням степенів десяти (системи найменувань чисел).
Правила найменування великих чисел
Сьогодні в світовій практиці не існує єдиного правила найменування багатозначних чисел, що ускладнює міжнародну систему інформації, а інколи призводить до прикрих і серйозних непорозумінь.
Правило «n — 1»
Це правило Міжнародний комітет мір і ваги (МКМВ) рекомендує для вживання всім країнам Європи. Але, попри те, що країни Східної Європи (колишньої Ради економічної взаємодопомоги, до якої в складі СРСР входила і Україна) прийняли рекомендації МКМВ (стандарт РС-2625-71), сьогодні в Україні поширеніше правило «n — 1».
За правилом «n — 1» найменування відбувається за рахунок представлення багатозначного числа як 10^3n, де 3n — степінь з постійним множником 3, а n — змінне ціле додатне число. Назва числа складається з двох частин: перша — від французької чи латинської назви числа, яке на одиницю менше, ніж число n, і друга — слово «ільйон» («ильйон»). Наприклад, назва числа 10^12=10^3n, де n = 4, (n — 1) = 3, буде складатися з назви числа 3 (лат. tres — три) + «ільйон» — трильйон.
Іменні назви степенів тисячі
10^3 (десять у третьому ступені) дорівнює 1,000 (тисяча)
10^6 (десять шостою мірою) дорівнює 1,000,000 (мільйон)
10^9 (десять у дев'ятому ступені) дорівнює 1,000,000,000 (мільярд)
10^12 (десять в дванадцятому ступені) дорівнює 1,000,000,000,000 (трильйон)
10^100 (десять в сотому ступені) має назву гугол.
Числа Мерсенна
У деяких областях, таких як комп'ютерні науки або теорія інформації, великі числа можуть позначатися з використанням двійкової системи, де числа видаються ступенями двійки, а не десяти.
Числа виду M(n)= 2^n − 1, де n - натуральне число, називають Числами Мерсенна.
Найбільше відоме просте число дорівнює два в ступені 77232917 мінус один. Воно містить 23249425 десяткових цифр і було знайдене Патріком Ларошем 7 грудня 2018 року в рамках проекту GIMPS.
Відповідь:
Система числівників базується на:
- десяти назвах чисел першого десятка: один, два, три, чотири, п’ять, шість, сім, вісім, дев’ять, десять;
- шести числових назвах: нуль, сорок, сто, тисяча, мільйон, мільярд.
Числівники тисяча, мільйон, мільярд, як і числівники вищих розрядів, зберігають категорії роду і числа. Тому, на мою думку, якщо назвати їх «великі числа» (високорозрядні / числа великого порядку (розряд, порядок числа), відповідно до контексту буде цілком прийнятним і зрозумілим.
А нуль - це ніскільки, ніщо. Та його слід відносити до тієї ж групи, що і великі числа.