На сайті ukr-mova.in.ua в розділі антисуржик знайшов картинку на якій було зображено, що замість слова "стакан" потрібно вживати слово "склянка". Однак на сайті Вікіпедії пише: "...скляну посудину для рідини називати "склянкою", а посудини схожої форми з іншого матеріалу - "стаканами"". Хоч на сайті Академічного тлумачного словнику є як і слово "стакан", так і слово "склянка", і значення у них одинакові (окрім того, що останнє має ще й значення проміжку часу та старовинного суднового піскового годинника). Отже якщо ми використаємо слово "стакан", наприклад, у творі ЗНО це не вважатиметься помилкою? І як в такому випадку називати, для прикладу, залізні чи глиняні стакани?
1 Answer
На сайті OnlineCorrector радять
Замініть іменник стакан, якщо мовиться про скляний посуд, на стилістично кращий варіант: склянка.
В експрес уроках Олександр Авраменко рекомендує вживати слово склянка, не залежно з якого матеріалу виготовлена посуда.
З СУМ-11 присутні обидва слова та мають однакові значення:
СКЛЯНКА 1. Скляна посудина циліндричної форми, без ручки, признач. для пиття, зберігання рідини і т. ін.// чого. Така посудина, наповнена чим-небудь; кількість чогось, що вміщається в такій посудині.// рідко. Взагалі скляна посудина, банка і т. ін. 2. військ. Гільза, в якій міститься заряд артилерійського снаряда. 3. техн. Назва деяких пристроїв, деталей і т. ін., що мають циліндричну форму.
СТАКАН 1. Скляна посудина циліндричної форми, без ручки, признач. для пиття, зберігання рідини і т. ін.; склянка. // Така посудина, наповнена чим-небудь; кількість чогось, що вміщається в ній. 2. військ. Гільза артилерійського снаряда. 3. техн. Назва деяких деталей спеціального призначення, що мають циліндричну форму.
Обидва слова можемо вживати, як тотожні (слово "стакан" у творі ЗНО не повинне бути помилкою). Хоча, на мою думку, краще вживати слово "склянка" воно звичніше. Наприклад, глиняні та залізні склянки.
-
То як слід казати: паперовий стакан чи паперова склянка? Commented Jan 18, 2020 at 18:36
-