14

Мене цікавить використання цих дієслів разом з позначенням місця. Бо після прочитання кількох матеріалів у ЗМІ склалося враження, що жодної різниці між ними немає. Ось кілька прикладів:

 • З розслідування «Громадського телебачення»:

  Так, станом на 2015 рік високопосадовець офіційно мешкав у відомчому гуртожитку СБУ.
  Дівчина на ім’я Юлія навчається в Києві та живе в гуртожитку.
 • Стаття «Deutsche Welle»:

  Місцеві жителі, які мешкають на лінії фронту між українськими військовими та бойовиками невизнаних "республік", беззахисні перед ним. Іван Полянський також живе у цій зоні.
 • Матеріал «Радіо Свобода»:

  Але, якщо не за грішми, а, скажімо, хочеться мешкати у Європі, і жити у державі, де система функціонує краще, ніж в Україні, то Німеччина цілком цікавий варіант.

9

Я бачу дві відмінності:

 1. Як правильно сказав Oleg, «жити» має значно більше значень, ніж «мешкати» і не завжди застосовується саме і лише для зазначення місця проживання. Хоча Ви зазначили, що Вас цікавить лише вживання разом з позначенням місця — навіть в такому випадку є нюанси. У випадку дієслова «мешкати» основною інформацією повідомлення має бути місце проживання. Що ж до інших видів інформації:

  • Деякі види іншої інформації взагалі несумісні зі словом «мешкати»:

   Він жив щасливим життям вільної людини, що виконала всі обов'язки перед суспільством, у своїй старенькій квартирі за адресою вул. Герцена, 28, кв. 1.

   Тут, очевидно, головною інформацією є життєвий стан людини, а вказане місце проживання — вторинне, «задля галочки».

   Він мешкав щасливим життям вільної людини, що виконала всі обов'язки перед суспільством, у своїй старенькій квартирі за адресою вул. Герцена, 28, кв. 1.

   Так ми сказати взагалі не можемо.

  • Деякі види іншої інформації встрачають частину своїх конотацій:

   Він живе з Івановою у квартирі на Фрунзе.

   Це речення може передавати два можливі повідомлення: або що суб'єкт перебуває з об'єктом у стосунках, любовному чи статевому зв'язку (жити 5), а місце проживання — вторинна інформація; або що це лише зазначення місця їх проживання. Інтерпретація залежить від контексту і, можливо, розділових знаків. Наприклад, «він живе з Івановою, у квартирі на Фрунзе» робить трішки більший акцент на «з Івановою».

   Він мешкає з Івановою у квартирі на Фрунзе.

   Це суто зазначення місця проживання. Така побудова фрази, звісно, не означає, що «він» не перебуває з Івановою у статевих стосунках або що слухач не буде щось з цього приводу «додумувати». Але сама фраза нейтральна і таких натяків не містить (всі домислювання — на совісті слухача). Навіть постановка коми чи взагалі прибирання другої частини в мене особисто створюють враження дрібної помилки або того, що «Іванова» зазначена як орієнтир місця (щось типу «він живе в Іванової / там же, де Іванова — а, де Іванова живе, ти вже знаєш») — а не що мовець намагався сповістити про їхній (перед)шлюбний стан.

  • Деякі обставини при керуванні словом «мешкати» набувають вужчого змісту:

   Він щасливо жив у своїй квартирі на Десятинній.

   Він щасливо мешкав у своїй квартирі на Десятинній.

   • У другому випадку створюється враження, що він щасливий саме тому, що живе там. Можливо, в нього були якісь великі проблеми з купівлею цієї квартири чи отриманням права жити там, чи в нього хотіли її відібрати злочинці або органи влади, чи можливість жити там через інші невідомі без контексту причини коштувала йому великих зусиль.

   • У першому випадку він просто щасливий, невідомо через що, цілком можливо, що через щось, зовсім непов'язане із місцем проживання.

 2. Взагалі, «мешкати» більш сухе і формальне.

  В тому числі його значно важче застосовувати в переносних значеннях:

  Він жив у світі своїх мрій.
  Він мешкав у світі своїх мрій.

  Теоретично другий варіант теж можливий, але накладає значно жорсткіші умови на контекст і, мабуть, змінює стиль тексту. (По-моєму, другий варіант вийде застосувати лише в якомусь надліричному, надпоетичному тексті, де «у світі своїх мрій» цілком передбачувана фраза і дозволяється значно вищий рівень переносності/метафоричності.)

5

На перший погляд комусь може здатися, що ці слова мають дуже багато спільного, але варто зазирнути до словника,..

Мешкати:

МЕ́ШКАТИ, аю, аєш, недок.

 1. Жити, проживати (у певному приміщенні). Вілла, де я мешкаю, в кращій, тихішій і теплішій частині острова (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 406); У тім самім домі, де мешкала учителька Марія, була на піддашші маленька.. комірочка, в котрій Тарас помістився з сестрами (Степан Ковалів, Світ.., 1960, 63); Оскільки в гуртожитку мешкали тільки нежонаті, на першому поверсі містилися їдальня та майстерня для лагодження одягу (Микола Руденко, Вітер.., 1958, 107); // Жити (в гнізді, лігві і т. ін. — про тварин, птахів). Полетів горобчик питати, де сова сидить; сказали йому, що вона в сухому дубі в дуплі мешкає (Леся Українка, III, 1952, 481).

 2. рідко. Жити, проживати у певній місцевості, місці. Мешкають [нащадки запорожців] по багнючих [багнистих] місцях та захлюпаних селах славетної на все царство Полтавщини (Панас Мирний, IV, 1955, 367).

Жити:

ЖИТИ, живу, живеш, недок.

 1. Бути живим, існувати; протилежне помирати, вмирати. Він не хоче вмирати. Він хоче жити (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 367); Шумить жито, співа, Заохочує жить (Павло Тичина, I, 1957, 7); * У порівняннях. Степ.. цвіте, ніби живе й дише (Нечуй-Левицький, III, 1956, 314).

 2. Перебувати, проживати де-небудь. Був собі дід та баба. З давнього давна, у гаї над ставом, Удвох собі на хуторі жили (Тарас Шевченко, I, 1951, 311); У хаті жила Кармелева дружина з дочкою (Марко Вовчок, I, 1955, 364); Петрик жив з мамою під самісіньким лісом (Василь Кучер, Пов. і опов., 1949, 269).

 3. Проводити життя в якийсь спосіб. Жили собі [Максим та Явдоха] тихо та мирно (Панас Мирний, II, 1954, 136); Живе наша сім'я Весело, багато (Григорій Бойко, 3 Дон. краю, 1952, 75); // з чого, на що. Мати за джерело свого існування. Скотинку попродала [удова] і стала собі з копійки жити (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 422); Бажаєва.. живе на пенсію, ощадна, запопадлива, клопотлива (Леся Українка, III, 1952, 718). ♦ Жити вовками — жити відокремлено від колективу, самотньо, замкнуто. Вийшов закон про зселення хуторів. Закон хороший, правильний. Не жити ж людям вовками поза селами, самотньо, як на висилці (Юрій Збанацький, Єдина, 1959, 22); Жити мов (як, наче і т. ін.) у бога за дверима (за пазухою) — жити в достатках, без усяких турбот. Староміські жили мов у бога за дверима (Іван Франко, III, 1950, 66); Жити не по кишені — жити невідповідно до своїх достатків. Пан Г. дуже багато програє грошей в карти і взагалі живе не по кишені (Збірник про Кропивницького, 1955, 61); Жити паном [діло] — жити без усяких турбот. Мірошник паном діло жив (Євген Гребінка, I, 1957, 69); Жити по правді (правдою) — жити чесно, не порушуючи усталених норм співжиття. Завжди він говорив їм: «Живіть з правдою і по правді» (Михайло Стельмах, I, 1962, 384); Часто й густо вона думала: чи вже людям не можна жити правдою?.. (Панас Мирний, I, 1949, 295); Жити як сир у (в) маслі — жити забезпечено, в достатках. До кого ж ласкава ся доля лукава, Такий живе як сир в маслі (Пісні та романси українських поетів.., II, 1956, 7).

 4. чим. Вважати що-небудь основним у житті, бачити в чомусь смисл життя. Живу твоїми листами, цілую тебе в думці (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 146); — Тільки й живу надією, ..що скоро вернуться наші (Антон Хижняк, Тамара, 1959, 21).

 5. Перебувати з ким-небудь у певних стосунках, вести спільне життя. Розмовляли вони про те, як житимуть укупі (Марко Вовчок, I, 1955, 322); — Що ж я тобі пораджу? Маєш жінку, чом з нею не живеш у згоді? (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 49); // з ким, розм. Бути з ким-небудь у любовному зв'язку. Він [пан] розійшовся з своєю жінкою ..і почав жити з своїми кріпачками-дівчатами (Панас Мирний, V, 1955, 334).

 6. перен. Бути, існувати, мати місце. Потреба краси, що жила в душі Антона, викликала у нього потребу скрізь шукати її, але дійсність давала мало (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 285); У віршах М. Рильського.. живе і гаряче хвилюється наш радянський патріотизм, велика любов до рідної землі (Андрій Малишко, Думки.., 1959, 13); Тільки між віттям старих осокорин живе невмирущий легіт (Микола Рудь, Гомін.., 1959, 27); Ленінова мудрість в Партії живе! (Валентин Бичко, Вогнище, 1959, 48).

як ми побачимо, що дієслово "жити" має шість значень та лише два з них перетинаються зі словом мешкати у значеннях проживати у певному приміщенні та проживати у певній місцевості, останнє у словнику позначене як рідковживане, але з другої половини ХХ сторіччя, словом "мешкати" часто стали послуговуватися у значенні "проживати у певній місцевості". Тому можна сказати, що лише у цих значеннях це слова синонімі.

1
 • Взагалі-то в питанні було «разом з позначенням місця» — тобто лише про друге значення слова «жити» з СУМ-11.
  – Sasha
  Mar 12 '17 at 19:00
3

Одразу ж скажу, що абсолютними синонімами ці слова не є. Ось речення:

Почни жити своїм життям!

Тут ми не можемо замінити дієслово "жити" на "мешкати".

А тепер щодо вживання цих слів "разом з позначенням місця". Ось цікава стаття Г. Т. Яценка на цю тему: enter image description here enter image description here

І справді, слово "мешкати" рідко вживається у значенні "жити, проживати у певній місцевості". А на сайті Політіко дається таке пояснення різниці між цими словами:

• «Жити» має загальне, найширше значення, і серед інших - перебувати, проживати де-небудь (наприклад: «...дід та баба...удвох на хуторі жили» (Т.Шевченко)).

• «Проживати» - жити за місцем прописки (наприклад: «Продавець проживає за адресою: М.Київ, вул.Хмельницького, буд.26, кв.79»).

• «Мешкати» - в приміщенні (наприклад: «Сім’я мешкає в трикімнатній квартирі»).

Можна сказати: «Ми живемо в місті Києві» чи «проживаємо в місті Києві (якщо в Києві прописані)».

1
 • 3
  О, Ви, здається, єдиний, хто (дуже доречно, по-моєму), згадав ще й третє слово — проживати.
  – Sasha
  Nov 15 '18 at 20:41

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service, privacy policy and cookie policy

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.