13

Часто, особливо у розмовній мові, зустрічаю вживання слова "післявчора". Це слово використовується тоді, коли мова іде про події, що відбувалися два дні тому.

Гугл, за запитом "післявчора" повертає: Приблизна кількість результатів: 1 870

У СУМ-11 такого слова не знайшов. Натомість, є слова "передучора" та "позавчора".

Підозрюю, що це слово виникло по аналогії до слова "післязавтра".

Отже, чи є допустимим вживання слова "післявчора"? Чи є ще варіанти, окрім "передучора" та "позавчора"?

3
 • 3
  післявчора - то ж сьогодні, ніє?
  – chizh
  Mar 10, 2017 at 23:17
 • На приблизну кількість результатів не можна орієнтуватися. Треба спробувати потрапити на останню сторінку результатів - тоді отримаєте реальну кількість. В мене вийшло "Сторінка 20 з такої кількості результатів: 199 (0,50 сек.)".
  – Artemix
  Mar 12, 2017 at 21:48
 • 1
  У повсякденному вжитку завжди чув і сам використовував позавчора.
  – Alex Sodin
  Nov 13, 2018 at 11:01

3 Answers 3

6

Після - це наступний за чергою, тому казати післявчора доцільно про день сьогоднішній. На одному форумі було обговорення цієї теми, офіційно якось дуже доцільно вживати, краще реально казати "два дні тому".

А тому, на мою думку, казати "післявчора" неправильно. Просто через те, що ця норма неправомірна для української мови. Так, існує повість з такою назвою, проте це вже авторський неологізм. Так, наприклад, в таблиці неправильних слів та правильних альтернатив це слово зустрічається: 1, 2, 3

1
 • 2
  Будь ласка, дайте пряму відповідь на запитання: правильно говорити післявчора чи ні, й поясніть чому (з посиланнями на джерела) Mar 12, 2017 at 10:18
3

На персональному сайті вчителя української мови Шкатули Т. М. знайшов інформацію, що казати "післявчора" неправильно (а також врахуйте, що цього слова немає в СУМі). Однак, в нашій мові є слово "позавчора", а також вислови "напередодні вчорашнього дня" та "два дні тому".

0
0

Український правопис і СУМ регулюють вжиток слів та правила на письмі переважно для офіційно-ділового стилю мовлення. Та вони не обмежують словотвір в художній літературі.

«Післявчора» є цілком припустимим, коли це назва твору.

enter image description here

Книга «Післявчора», автор Ірина Цілик

"Післявчора", на мою думку, тут вживається в сенсі "після минулих подій". Після подій, які назавжди змінили звичайний спосіб життя. Тобто, про сьогодення, до якого тепер потрібно пристосовуватись і про непередбачуване майбутнє.

3
 • 1
  Судячи з анотації "післявчора" тут означає "сьогодні".
  – Artemix
  Dec 14, 2023 at 9:24
 • − Тут питають не про наявність слова, а радше його смисл. Ну і так, як зазначив Артемікс, анотація книги прямо кажить, що то про «сьоʼдня», а не як сінонім до «позавчора», про що було питаннє. Dec 14, 2023 at 10:32
 • @Sútnôstj, автор запитання каже про велику кількість пошукових результатів в Google, проте не наводить жодного прикладу вжитку слова "післявчора" на позначення "позавчора". Моя відповідь пояснює причини наявності цього слова в Гуглі та умови, за яких це слово не є помилкою. Dec 18, 2023 at 14:09

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service and acknowledge you have read our privacy policy.

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.