6

Коли ці слова правильно вживати? "Говорити" мені здається калькою з російської.

"Я не говорю по-русски"

але

"Я не розмовляю українською".

Порівнюючи з польською, я вважаю, що розмова:

• швидка, незрозуміла, неважлива, ні про шо — говорити (gadać)
  • розмова звичайна на якусь тему — розмовляти (rozmawiać)
  • вимовляти, вживати слова — мовити (mówić)
  • наказувати щось зробити, веліти — казати (kazać)

Чи існує чітке визначення правильного вживання зазначених вище слів?

• 1
    Я знав, що відшукаю міф про неіснування «говорити» і на цьому сайті :) Слово існує в українській мові, і якщо й слід уникати його, то тільки щоб дати собі можливість застосувати інші його синоніми, які «говорити» перекриває. Схожа історія і з «відкрити», «закрити», які також схильні замінювати собою купу інших слів. – PY PY Sep 30 '17 at 20:58
6

Шановний земляче,

Українське слово "говорити" нічим перед вами не завинило, а ви звинувачуєте його в тому, що це калька. Є цілий шерег українських слів з коренем "гово(і)р": говір, заговір, говірка, говіркий, говорю́чість, позадогові́рний, договір, говорильня тощо.

Щодо вислову "говорити по..." процитую Російсько-український словник сталих виразів 1959р. (І. О. Вирган, М. М. Пилинська)

• Говорить по-русски, по-украински – говорити російською мовою (по-російськи, по-російському), українською мовою (по-українськи,
    по-українському).
  • Говорить по душам – говорити щиро (по щирості); говорити відверто.
  • Говорить по поводу чего – говорити з приводу чого.

Російсько-український словник ділової мови 1930р. (М. Дорошенко, М. Станиславський, В. Страшкевич)

Суть – суть, суття; говорить по сути дела – говорити (в су́ті); до суття спра́ви.

Щодо "чіткого" визначення та правильного вживання слів раджу почати з Словника української мови (СУМ), наприклад, слово "казати":

КАЗАТИ,

1. Передавати словами (думки, почуття тощо); висловлювати, говорити (у 2 знач.).

2. Наказувати комусь робити що-небудь.

3. перен. Свідчити про що-небудь.

Ось вам невеличкий подарунок від мене з синонімами до слова "говорити": вимовляти, віщати, промовляти, прорікати, розмовляти, ректи, казати, висловлюватися, балакати, лопотіти, лопотати, гелготіти, герготати, джеркотіти, дейкати, шварготати, шваркотіти...далі

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service, privacy policy and cookie policy

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.