15

Нещодавно залишав коментар під відповіддю. Оскільки, з часом, він вже став не актуальний, я натиснув на кнопочку "delete this comment" і він пропав.

Яке слово правильно вжити у цій ситуації? Я видалив чи вилучив коментар? Чи, може, вони взаємозамінні?

У словнику "вилучати" означає наступне:

Вибирати, видаляти що-небудь звідкись, із складу чогось і т. ін. На ряді підприємств автомати-бракувальники виявляють і вилучають браковані деталі (Наука і життя, 8, 1958, 19); Просушене на гарячій печі прядиво ми мусили довго м'яти ногами, щоб вилучити, вим'яти ту кляту кострицю (Василь Минко, Моя Минківка, 1962, 57);

Однак, я все одно не впевнений, який варіант краще використати у даному випадку.

• 2
    Багато хто (наприклад, KDE) використовує «вилучити» як типовий переклад для «delete» (наприклад, delete file — вилучити файл). Отут я мало не вплутався в суперечку з цього приводу. З моєї особистої точки зору «вилучити» краще підходить, коли ми щось прибираємо, відбираємо/віднімаємо у когось, тимчасово чи назовсім виводимо зі складу чогось — а не зовсім знищуємо; в останньому випадку, на мою думку, краще підходить delete. Зі мною згодні, наприклад, Microsoft, у яких delete — видалити, а вилучити/виключити — exclude (зі списку, наприклад). – Sasha Mar 7 '17 at 0:04
  • 1
    Згідно з оцим, різницю між «видалити» і «вилучити» добре передає англійська пара «delete» — «erase». «Delete» має відтінок erase, витерти, зовсім прибрати; «remove» — take away, set aside, прибрати так, що його (можливо) можна буде потім залучити назад. Дійсно, «remove» той же Microsoft часто перекладає як «вилучити» (хоча і я видалити — теж). – Sasha Mar 7 '17 at 0:09
  • 3
    Тобто в цілому я вважаю неправильним перекладати delete як вилучати. Deleteвидаляти, removeвилучати. З іншого боку, оскільки і в англійській мові часто delete/remove вживаються взаємозамінно — а особливо різниця між ними несуттєва у випадку дрібного коментаря (коли втрачати то особливо нічого, пару слів), я вважаю «вилучити» — теж нормально. Але ненормально, на мою думку, «вилучити» звучить там, де мовиться про значні і безповоротні втрати інформації. «Вилучити базу даних: так/ні?» — «ну, добре, вилучімо… егей, а куди ми її вилучили, як її тепер повернути?!!» – Sasha Mar 7 '17 at 0:17
  • @Artemix, хм… Ну, можу, оформити як відповідь. Але це суто суб'єктивно (хоч якісь логічні доводи і є, але…). Он я вважаю так; а KDE-шники/linux.org.ua-шники (якщо не не одна спільнота) вважають по-іншому. Хоча, так, мабуть, варто оформити; інакше обміну думок не буде; тоді можна буде і туди на форум кинути посилання сюди (а раптом зацікавляться). – Sasha Mar 7 '17 at 18:51
2

Про це йдеться у Списку найтиповіших мовних помилок, див. приклади:

Видалити зуб, але вилучити статтю.

Проте, Олександр Пономарів пише:

Видаляти – це викидати, вирізувати, забирати щось звідкись. Наприклад: "Загальна хірургія здебільшого видаляє уражені тканини, щоб урятувати весь організм" (з журналу).

Вилучати має такі значення: виводити зі складу, конфіскувати. Наприклад: "Єпископ вилучив Ардента з церкви" (Леся Українка). Вилучати овець з отари, вилучати браковані деталі, зброю.

Я так розумію, що беручи до уваги все це, то краще сказати "вилучати коментар" (однак, в другому прикладі коло слова "видаляти" бачимо значення "забирати щось звідкись" і ось тут не дуже зрозуміло чи не можна це віднести до коментаря).

Крім, згідно до Словника синонімів - ці слова не є синонімами ("видалити", "вилучити"). Однак, якщо ми глянемо які значення мають ці слова у цьому словнику, то нам не підійде ні "видаляти", ні "вилучати", а тому важко зробити якісь висновки опираючись на цю інформацію.

Зауважу, що на тій же Вікіпедії і сайті Майкрософт слова "вилучення" і "видалення" вживаються як синоніми. Та й навіть сам СУМ вказує на їхню схожість у значенні "забирати щось звідкись". Тому я гадаю, що обидва варіанти можливі.

| improve this answer | |
  • 2
    Схоже, що видаляти має відтінок фізично знищувати, а вилучати - припинити належність до якоїсь категорії. Тому, в контексті коментаря, буде більш природним сказати видалити коментар. – finesoul Jan 31 '19 at 8:33

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service, privacy policy and cookie policy

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.