2

Як провідміняти слово 'нети'?

https://goroh.pp.ua/%D0%95%D1%82%D0%B8%D0%BC%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D1%96%D1%8F/%D0%BD%D0%B5%D1%82%D0%B8

Нети, нетяк - небіж, племінник

0

1 Answer 1

3

Неть, неті — за творами Семена Скляренка

У творах Семена Скляренка (зокрема романах «Святослав» (1959) і «Володимир» (1962)) це слово відмінюють так:

Відмінок Однина Множина
Називний неть
(— Я Антип, неть Минули й твій родич, посаднику, — відповів задушний чоловік.)
неті
(…А за ними вже крокували неті Ігореві, бояри, священик Григорій.)
Родовий, знахідний нетя нетів
(…Запросила вона їхати з собою ще й родичок своїх — посестрин, нетів, ще й жон князів чернігівського й переяславського.)
Давальний нетеві, нетю нетям
Орудний нетем
(— …І мені байдуже, кому ти доводишся нетем.)
нетями
Місцевий неті нетях
Кличний нетю неті

У творах вжито лише кілька форм (з усіх наведених у таблиці), але з них очевидно, що слово належить до м'якої групи (і відмінюється аналогічно слову мудрець), звідси й решта форм у таблиці.

Але твори Семена Скляренка — це художня література. Я не можу гарантувати, що він на 100% правильно реконструював це архаїчне/рідковживане слово. Також не виключено, що можливі кілька паралельних варіантів.

Нети — етимологічний словник

Якщо вірити «Етимологічному словнику української мови» в 7 томах (до речі, саме на його електронну версію, опубліковану на сайті goroh, Ви наводили посилання), це діалектне слово в називному відмінку множими має форму нети, тобто належить до твердої групи і мало б відмінюватися так:

• множина — нети, ¿нетів/нет/нетей? (тут не знаю, найімовірніше нетів), нетам, нетами, нетах;
  • якщо в цього слова є однина, то — нет, нета, нетові/нету (паралельні форми), нетом, неті, ¿нете/нету? (тут не знаю).

Утім, не виключаю, що в словнику може бути описка/помилка. Зрештою, існує паралельний варіант нетій.

Нетій

Очевидно належить до м'якої групи:

Відмінок Однина Множина
Називний нетій
(Стара видибала до Красних воріт, а там уже її нетій Людвік…)
нетії
Родовий, знахідний нетія
(Вона це мовила таким голосом, що я одразу збагнув, як вона остерігається брата й нетія Людвіка.)
нетіїв
Давальний нетієві, нетію нетіям
Орудний нетієм нетіями
Місцевий нетії нетіях
Кличний нетію нетії

P.S.: Цитати в художній літературі знайдено за допомогою Генерального регіонально анотованого корпусу української мови.

2
  • 1
    Tak rozumêju, netı nemaʼ v korpusax? A tak, perexôd netij v netj pokı zdajeʼ sja logičnım: Natalija > Natalja, ale pokı ne zhadaju čolovêčıj prıklad. Ce točno ne cifrova pomılka, bo na paperovomu tež netı. Jan 8 at 13:37
  • 1
    Vse, zhadav čolovêčıj: Vasılij > Vasılj, takož možna zustrêtı Hrıhorij > Hrıhorj. Ale ce ne pracjuje na 100 %: Jevhenij > Jevhen. Pošukı v krıvıx korpusax čı prosto v Gugelê, na žalj, uskladnujutj sja slovom netı ščo vôd [inter]*net* abo obêrvanımı slovamı, ščo zakônčujutj sja na netı, jak bag-netı, pla-netı, kabi-netı itd. Jan 8 at 13:41

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service and acknowledge you have read our privacy policy.

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.