1

Який аналог російського фразеологізму «накрыться медным тазом» українською?

Згідно зі сторінкою російського Вікісловника про слово «накрыться» (яка, однак, пояснює й увесь вислів теж), цей вислів має три різні значення:

1. Зазнати краху (потерпіти крах).
  2. Зламатися, зіпсуватися, стати несправним (непридатним).
  3. Загинути.

Цікавить здебільшого перше значення.

1
  • Я був би щасливий, якби Ви й власний варіант (піти прахом) теж оформили як відповідь. Але якщо через наше ставлення Ви втратити ентузіазм (або ж просто не маєте часу) — я теж прекрасно це зрозумію. (Також можу оформити це як окрему відповідь самотужки, якщо Вам буде зручніше так.)
    – Sasha
    Jul 27, 2023 at 7:32

2 Answers 2

3

Одразу зазначу, що словосполучення зазнати краху і потерпіти крах вживають на практиці:

З вищенаведеного словника Виргана та Пилинської дізнаюся про ще варіанти:

• провалюватися/провалитися (з чимось).

Але сей Ясєньский провалився з своєю місією… (Михайло Грушевський, «Історія України-Руси», том IX, 1931)

• уриватися/у(ві)рватися (комусь щось). Я особисто знайшов небагато траплянь у ГРАК-16 (шукав так), серед них:

…Він… платив їм тілько малу частину того, що сам заробляв… Ну, та тепер йому урветься (Іван Франко, «Для домашнього огнища», 1892).

…Їм урвалося без налогів торгувати та драти шкуру з незаможника (з газети «Спілка», 1924).

Можливо, це є скороченням від у(ві)рвалася нитка (комусь щось робити).

Звісно, провалитися може не лише хтось з чимось (наприклад, людина з місією), а й щось (тобто сама місія). І зазнати можна не лише краху, а й невдачі, поразки, провалу тощо.

3
  • Дуже плідне тут слово нанівець, має багато варіантів для різних обставин:

оберну́тися наніве́ць (вніве́ць). Втратити значення, силу, виявитися марним, перестати існувати, пропасти і т. ін. Недавня надія знову обернулася нанівець, страх зігнав радість (Панас Мирний); Нежатії ниви Внівець обернулись: Тяжке лихо тим судилось, Що з войни (війни) вернулись! (П. Куліш).

піти́ наніве́ць (вніве́ць). 1. Виявитися марним, даремним; закінчуватися безрезультатно. Невже пішло все нанівець: бесіди, розмови, читання, робота в гуртках, піонерські збори? (О. Донченко); Хвилина розгубленості надто дорого обійшлася козацькій старшині! Адже ж все пішло нанівець… (З. Тулуб); // Пропасти марно. (Рябина:) Не дайте внівець піти моїй праці і господарству (І. Франко). 2. Стати непридатним для чого-небудь; зруйнуватися. Невже через мене оцей палац, оця пишна садиба, оця уся пишнота, оце усе добро стане руїною, піде внівець? (І. Нечуй-Левицький).

схо́дити / зійти́ наніве́ць. 1. Зменшуватися у розмірах, вазі і т. ін. до повного щезання; зникати. — Як видобули вже лівий клин — він уперся у лупак або граніт; правий, де ви, мабуть, тепер робите, сходить нанівець. Від розвилки діаметр руди вужчає (Олесь Досвітній). 2. Поступово втрачати силу; падати. Авторитет начальника з кожним днем сходив нанівець (З газети); — Але й Рябокляч не на своєму місці,— додав Гмиря.— Справді, показний наче був. А тепер нанівець зійшов чоловік. Чужим розумом віку не проживеш! (А. Головко).

зійти́ (перевести́ся) на пси. 1. Поступово втратити свою силу, значення. Тепер наш Борислав зовсім на пси зійшов! (І. Франко); Без церкви усяке благе діло зійде на пси (Василь Шевчук). 2. Втратити свої риси, характерні якості; занепасти. — Хіба то дівка? То ж таки ледащо, Усе б співала. Боже успаси! Ми вже й без неї з’їхали нінащо. А з нею геть вже зійдемо на пси (Л. Костенко); — Знаю, знаю,— нетерпляче постукав ногою Хмельницький,— перевівся на пси ти, Лавріне, шептухами почав цікавитись (Н. Рибак).

ді́ло ви́горіло; спра́ва ви́горіла, прост. Усе успішно завершилося; все буде гаразд, добре. Я рада Вашим звісткам .. Сподіваюсь, що із “Хліборобом” (газетою) діло вигорить (Леся Українка); — Гаразд, гаразд, Андрійку! А, може, раптом твоє діло й вигорить,— сказав Бойчук (О. Бойченко); (Залеський:) Дивись ти, яка гонориста. Люблю таких. Але ваша справа, добродію Савуляк, тю-тю-тю — не вигоріла (В. Собко).

1
  • Ця відповідь заслуговує на більше уваги. (Мабуть вплинуло, що цю відповідь створено пізніше.) Сподіваюся, вона її отримає.
    – Sasha
    Jul 27, 2023 at 7:24

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service and acknowledge you have read our privacy policy.

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.