2

Як бачу, одиницї зазвичай пристосовані до вимови за кирилицею: kg → кг, m → м ітд; в тому числї ті, що від власних імен: J від Joule → Дж від Джоуль.

Не перекладаються лише:

  • Сталі, але вони і не зовсім одиниці, радше просто величини: стала Планка h, число Авогадро NA, число пі π ітд, котрі на друкованому письмі зазвичай позначають лише курсивом, чого не сказати про одиниць.

  • Одиницї температур. Можна подумати, що Кельвіна записано кирилицею, але це навряд чи, бо ще є наприклад °F i °R. Що цїкаво, запис типу °Ф ітп рїдко, однак можна зустрїти, але, гадаю, то не норма, а радше лїнивий або машинний переклад.

Тож чим історично зумовлено, що температури записують не відповідними буквами кирилицї, як це зазвичай роблять з іншими одиницями?

2

1 Answer 1

1

Градус Цельсія °C

°C — це загальноприйнятий символ для позначення одиниці вимірювання температури за шкалою Цельсія, який широко використовується в побуті та медицині.

Стаття 5 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" в п.1,2 визначає:

В Україні застосовуються одиниці вимірювання Міжнародної системи одиниць (SI), прийнятої Генеральною конференцією з мір та ваг і рекомендованої Міжнародною організацією законодавчої метрології та похідні одиниці SI.

А Наказ Міністерства економічного розвитку і торгівлі України № 914 від 04 серпня 2015 року (у редакції наказу Міністерства економіки України) уточнює:

Спеціальна назва похідної одиниці вимірювання температури SІ для вираження температури за Цельсієм має міжнародне і відповідне українське позначення °C.

Температура — фізична величина, що є мірою інтенсивності теплового руху атомів і молекул (за ДСТУ 3518-97)

Температура за Цельсієм t визначається як різниця t = T - T0 між двома термодинамічними температурами Т і Т0, де Т0 = 273,15 К. Інтервал або різниця температур можуть бути виражені в кельвінах або в градусах Цельсія. Одиниця “градус Цельсія” дорівнює одиниці “кельвін”.

ПРАВИЛА застосування одиниць вимірювання і написання назв та позначень одиниць вимірювання і символів величин

  1. Назви та позначення одиниць вимірювання друкуються прямим шрифтом з малої літери, за винятком позначень, назви яких походять від прізвищ учених, - вони пишуться з великої літери. Для уніфікації написання позначень це правило поширюється також на позначення дозволених позасистемних одиниць.
  2. Позначення одиниць вимірювання розташовуються в одному рядку з числовим значенням величини, без перенесення в наступний рядок. Між числом і позначенням одиниці вимірювання залишають проміжок.

Винятки становлять позначення у вигляді єдиного спеціального знака - надрядкового індекса, перед яким проміжок не залишають.

Вимірювання температури за Цельсієм здійснюється за інтервальною системою, але не за системою співвідношення, тобто це відносна шкала, а не абсолютна. Наприклад, об’єкт за температури 20°C не має вдвічі більшої енергії, ніж при 10°C і 0°C не є найнижчим значенням за Цельсієм. Таким чином, градуси Цельсія є корисними при вимірюванням інтервалу, але не володіють характеристиками мір відношень, як-от вага чи відстань.

7
  • 2
    Мені здається, що запитується чому з цими одиницями не так як з іншими.
    – Yola
    Commented May 30, 2022 at 21:07
  • @Yola ви все правильно зрозумѣли. Причому там мова не лише про Цельсія. Треба читати далѣ за заголовка. Commented May 30, 2022 at 21:10
  • @Yola, тому що так визначено Законом України і державними установчими Актами, не зумовлено історично. А якщо вас цікавить моя думка, то спробую припустити, що ще пов'язано с особливостями кодування символів UTF-8 на Windows-1251. Commented May 30, 2022 at 21:21
  • 2
    Я теж не розумію цієї відповіді. У запитанні прямо вказано: «чому?» і дається посилання на Вікіпедію. Яка, у свою чергу, має посилання на законодавчу базу. Ця відповідь також дає посилання на законодавчу базу, але це навряд чи містить відповідь на запитання «чому?». Окремим пунктом зазначене «спеціальна назва похідної одиниці» для температури свідчить, що «основною» одиницею є Кельвін, а Цельсій є «похідною», бо він широко використовується у побуті тощо. Але це не означає, що ця величина «особлива» саме тим, що пишеться латинкою. Commented May 30, 2022 at 21:21
  • @RomanMikhol правові акти теж можна пояснювати гісторічно. Не цѣкавить ваша думка, тим паче вона дуже абсурдна, бо можна зробити декотрі можливі хибні висновки: 1) запис зіявився в сучасну компʼютерну епоху (сумнѣваю ся); 2) ранѣше було гинакше (можливо, але де докази); 3) так само мало бути з гиншими одиницями (а це не так). Commented May 31, 2022 at 11:06

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service and acknowledge you have read our privacy policy.

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.