7

Нещодавно в соцмережах поширилося таке явище, як використання назви терористичної банди-агресора і її ватажків з маленької літери: московія, пітун, лавров, росія, бамбіть варонєж, гнати фашиста до москви, тощо.

Цілком зрозуміла всенародна ненависть українців до терористичної шайки, яка влаштувала війну на знищення українського народу. Менше з тим, цікавить, в якій мірі усталеним є це явище з точки зору правил української мови.

У нас на сайті є декілька запитань на тему , але здебільшого вони стосуються правомірності написання саме з великої літери певних слів у певних випадках. Мені здається, що ці дописи не містять відповіді на моє запитання. Ось ці дописи, для контексту:

1
  • Забагато шани всяку мерзоту з Великої літери позначати. "Прислухайтесь, як океан співає — Народ говорить. І любов, і гнів У тому гомоні морськім. Немає Мудріших, ніж народ, учителів;" Mar 17, 2022 at 22:01

2 Answers 2

2
+200

Згадані туʼ запитання і во̂дпове̂дї справде̂ не роскривають причини написання, а лише приво̂д — зго̂дно правил. Через це радю звернути увагу на запитання Написання з великої літери заіменника «Ви»». Там запитаннє хоть і стосувало ся лише слова ви, але там наведено і загальні слова.

Ось причина, як її формулює проф. Іван Ющук (нар. 1933), автор 30 новаторських підручників з української мови для середніх та вищих шкіл:

Іван Ющук (переписано)

З великої букви пишуть ся слова, вжиті в шанобливому чи по̂днесено-переносному значеннї.

Десь такої ж самої думки Олекса Синявський (1887-1937), провідний діяч у нормуванні української літературної мови:

Синявськиь (переписано)

Це наьбо̂льш субєктівниь розряд вживання великої літери на письме̂, хоть деякі випадки і з цього розряду набули вже великого поширення, стаючи маьже обовязковими. Це велика літера з пошани і з особливої уваги. — Норми української літературної мови (1941)

Які висновки маємо з цього текста:

• Якщо прибрати велику букву, то прибираємо також особливу увагу і пошану,
  • Субєктівне, але вже по сутї узусне, тобто поширене явище.
  • Во̂д себе: во̂чьовидна причина про візуялну ро̂зницю тут не наведенo, бо не тиь вме̂ст, хоча теж може бути елементом для незваги, наприклад роССкі, де треба по̂дкреслити увагу на споро̂днено̂сть з СС.

20 вересня 2023 року

Фактічно, Наційональна комісія зо̂ стандарто̂в державної мови погодила ся з таким вжитком.

[…], Національна комісія зі стандартів державної мови на засіданні від 15.09.2023 (протокол № 83) обговорила це питання і з урахуванням офіційних листів від Інституту української мови НАН України (вх. № 1396/23 від 14.09.2023), Інституту мовознавства імені О. О. Потебні НАН України (вх № 1404/23 від 15.09.2023) повідомляє, що написання назв «російська федерація», «росія», «москва», «московія», «московське царство», «російська імперія»», «державна дума рф» тощо з малої букви можна не кваліфікувати як відхилення від норм української мови в текстах неофіційного характеру.

Дотичне.

То залежно во̂д особи, тобто причини щодо цього також можна списати на ле̂нь — прово̂дна култура мережи, де часто пишуть взагале̂ без великих букв, пунктуаціь та гинших правил.

Додаткове дʼуваги: черга ро̂зних розмеро̂в букв.

1
  • 1
    Дякую. я, з вашого дозволу, вніс правки з метою підкреслення вагомості авторів, бо bounty передбачає "is looking for an answer from a reputable source". Mar 25, 2022 at 22:52
6

Часткова власна відповідь, але я все ще очікую на те, що хтось зможе дати кращу відповідь, посилаючись на більш формальні правила української мови.

Історія почалася з того, що на початку березня автор шкільних підручників з української мови та літератури, доцент Київського університету імені Бориса Грінченка Олександр Авраменко, який також є розробником численних тестів до ЗНО з української мови, на національній освітній платформі «Всеосвіта» розмістив допис у стилі тестового завдання до ЗНО:

«Урок 41. Минулого року я переїхав з Києва до Бучі. Я встиг полюбити це місто. Але мою любов зруйнувала росія. Памятайте про злочини «братського народу»…
Орфографічну помилку допущено в написанні слова: 1) Києва 2) росія 3) памятайте».

Оскільки правильною, вочевидь, є відповідь (3), то пан Авраменко, таким чином, запропонував писати назву країни-агресора з маленької літери.

Згодом в ефірі загальнонаціонального телемарафону Олександр Авраменко пояснив:

«Насправді правило таке є: прізвища людей та імена, які вживають зневажливо, пишуть з малої літери. І це правило давнє. Наприклад, гітлери, путіни ми можемо спокійно писати з малої літери, це відповідає вимогам чинного правопису. А щодо назви країни, цього немає в правописі, але за аналогією, зважаючи на ситуацію в країні, я вважаю, можна застосувати це правило і до неї».

Як зазначає психолог Олена Каліман, при сприйнятті тексту маленькі літери мають дещо інший психологічний ефект, ніж великі літери. Слово, написане з маленької літери, сприймається як щось просте і звичне, дрібне. Тоді як велика літера викликає більше уваги, тривоги, поваги. Зокрема, абревіатури мають досить сильний вплив на емоційне сприйняття. Зустрічалися навіть заклики не писати великими буквами абревіатури на зразок СНІД, COVID, щоб не викликати до них зайвої «поваги».

Коли ми пишемо з маленької букви – ми ніби зменшуємо суб'єктивну значимість поняття, робимо його буденним, а іноді і зневажливим. Теперішня тенденція писати з малої літери слова, пов’язані з російською агресією, – це коктейль зневаги, супротиву та ворожості»

Ініціативу мовознавця підтримали й інші колеги. Так, редакторка Ольга Васильєва розтлумачила, що в українській мові існує троп (прийом виразності) антономазія, який ґрунтується на тому, що власне ім’я, найчастіше ім’я особи (історичного або літературного персонажа), яка вирізняється якоюсь характерною ознакою, стає прикметою цієї ознаки й пишеться з малої букви:

• донжуан — бабій;
  • ромео — закоханий романтик;
  • гобсек — скупа людина;
  • ейнштейн — учень-відмінник, якого не розуміють однолітки;
  • ємєля / ванька — пересічний росіянин;
  • гітлер / путін — вбивця століття;
  • росія — країна-терорист тощо.

Працює цей троп і у зворотний бік: з великої букви пишемо апелятиви типу Безсмертний Кобзар (про Тараса Шевченка), Великий Каменяр (про Івана Франка) і подібні. У негативному значенні — Кобиляча Голова (про лаврова), Зливний Бачок (про скабєєву), Бункерний Щур (про путіна), Бензоколонка (про росію) тощо».

1
  • 2
    Не певен, що варто пов'язувати антономазію і написання з малої літери задля вираження неповаги. Антономазію можуть застосовувати незалежно від того, добра людина/риса чи погана: робінзон, ментор, меценат. А явище написання з малої літери задля вираження неповаги безумовно існує, але це, мені здається, окрема річ.
    – Sasha
    Mar 17, 2022 at 7:20

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service and acknowledge you have read our privacy policy.

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.