2

СУМ-20 каже, що косяк - то скупчення риби під час нересту або розмовне зграя. Криль - не риба, а контекст не розмовний. Якщо "косяк" не підходить, то чим замінити в тексті? Табун?

1
  • Схоже, що косяк це група риб, що узгоджено рухаються в якомусь напрямку. Також, здається, як називати скупчення криля залежить від щільності такого скупчення.
    – Yola
    Feb 9 at 14:38

3 Answers 3

2

Скупчення крилю

КРИЛЬ — це планктонні морські рачки, що створюють промислові скупчення в поверхневих шарах води помірних і високих широт океанів обох півкуль.

На відміну від рою чи зграї, нектонні ракоподібні рухаються в товщі води хаотично, незалежно одне від одного.

3
  • 2
    Спочатку мене взяли сумніви, бо сама по собі «Вікіпедія» — не дуже надійне джерело, якщо вона не посилається на щось. Але з іншого боку подібне бачимо на сайті Державного агентства меліорації та рибного господарства України — на сторінці «Про результаты XXXIII сесії ККАМЛР» від 05.12.2014: «Сума відсотків перевищує 100%, оскільки враховується, що строк ефективної роботи в окремих районах буде відрізнятись (в залежності від термінів, коли море замерзне, чи утворяться скупчення криля тощо)» (хоча грамотність там не 100%).
    – Sasha
    Feb 21 at 8:26
  • 1
    @Sasha Погоджуюся з вашою думкою. Вікіпедія - це не професійний тлумачний словник. Втім, на відміну від урядових порталів, Вікі-спільнота хоча б час від часу перевіряє статті і виправляє помилки. Feb 21 at 8:49
  • 1
    Так, згоден. І там, і там є плюси й мінуси. (От тільки тепер помітив «Про результаты». А раніше кинулася вічі форма «криля» (замість словникового «крилю»).)
    – Sasha
    Feb 21 at 8:58
1

На жаль, не можу підкріпити відповідь надійним посиланням на україномовний ресурс, але це рій (swarm).

Один за варіантів перекладу на e2u це рій:

swarm [swɔ:m] n

1. юрба, юрма, натовп;
  2. рій бджіл;
  3. купа, маса, сила-силенна;

бджолин||ий, бджоляний bees, bee (attr.);

• ...
  • ~ий рій swarm of bees;

Англомовна вікі-стаття поведінка рою (англ. swarm behaviour), має розділ про криль (тут я взяв на себе сміливість перекласти swarm як рій):

Більшість крилю, маленьки креветкоподібні ракоподібні, утворюють великі рої, що іноді сягають густини 10,000–60,000 осіб на кубичний метр. Роїння це захисний механізм, що заплутує менших хижаків, які б хотіли вибирати криль по поштучно. Найбільші рої видно з космосу і їх можна відстежити за допомогою супутника. Один рій, що ми його спостерігали, покривав площу в 450 квадратних кілометрів і сягав глибини в 200 метрів. Кількістно його оцінили в 2 мільйони тон крилю. Недавні дослідження показали, що криль не просто пасивно дрейфує в цих течіях, але змінює їх. Зазвичай криль виконує добову прямовисну міграцію. Рухаючись прямовисно крізь океан 12-годинними циклами, рій відіграє головну ролі в змішуванні глибших, поживнобагатших вод із поживнобіднішими поверхневими водами. Донедавна припускалось, що вони проводять день на більших глибинах, а вночі підіймають до поверхні. Було з'ясовано, що що глибше вони спускаються, то сильніше вони зменшують свою діяльність, вочевидь, щоб зменшити кількість зустрічей з хижаками і зберегти енергію.

... У 2012, Ґандомі і Алаві представили щось, що скидається на успішний стохастичний алгоритм для моделювання поведінки роїв крилю. Алгоритм покладається на три основні чинники «(i) рух спричинений присутністю інших особин (ii) діяльність з добування корму (iii) випадкову дифузію.»

Станом на 2009 вчені не знали як криль утворює рої. Але рої утворюються і рухаються із течією. Якщо подивитись на сарану щодо якої часто використовують слово рій, то незрозуміло чому криль на заслуговує на нього, адже сарана утворює рої несвідомо, а від швидкого розмноження і летить із повітряною течією, а кріль з водною.

7
  • Дякую за відповідь. Скажіть, будь ласка, а десь є приклади "рою крилю"? Я бачу "рій бджіл", але хіба криль — це комаха?
    – P. Vowk
    Feb 12 at 13:55
  • @P.Vowk ні, але в англійській використовують swarm щодо тих і тих.
    – Yola
    Feb 15 at 20:57
  • 1
    Спочатку я був погодився з цією відповіддю. Але зараз вона вже не здається мені обґрунтованою: з того, що англійське swarm застосовують до комах та до крилю і у випадку комах його перекладають як рій, необов'язково випливає, що у випадку крилю swarm теж треба перекладати як рій.
    – Sasha
    Feb 22 at 11:38
  • За цією логікою "pack of wolves" треба перекладати як "пачка вовків"? В англійській мові багато означень груп тварин які не мають окремого відповідника в українській.
    – Artemix
    Feb 22 at 16:03
  • 1
    @Artemix Не зовсім зрозумів ваш приклад, бо я не знаю перекладів інших pack of smth, які б перекладались як пачка чогось. Все ж мені здається, що ви маєте на увазі, що якщо ми маємо swarm of bees як рій бджіл, то вважати це аргументом за переклад swarm of krill як рій крилю це неправильна логіка, так?
    – Yola
    Feb 22 at 18:03
1

Якщо відштовхувати ся від тої ж Вікіпедії, що була згадана тут, то:

• зграя наводе до прикладу антарктичний криль;
  • евфавзієві, що входе в той ж надряд Eucarida, вказує про невеликі креветки, що живуть в зграях.

Далї я вже не лїз, бо вже зрозуміло, що крилї ± дещо споріднені з креветками, котрі розповсюдженїші в літературї, тож можна шукати в тому напрямі. Таким чином надибав на Держрибагентстві таке:

За цей час, навіть при відносно невисокій щільності зграйок креветок, вони в процесі переміщення уздовж берега неминуче потрапляють у зону облову цих знарядь.

В побутї навколотваринних осїдках теж вживано:

• Тетра: …можна виділити труднощі з розведенням, необхідність утримувати великими зграйками та їх здатність відбирати корм у риб [про креветку амано];

• Поради.co.ua: …хижі риби не нападають на зграї креветок, а виловлюють їх поодинці;

• Тексти: Ліхтариком світиш у воду і приманюєш зграї креветок;

• ітд.

Тож якщо загалом і за декотрим узусом, то можна вживати зграя.

Радю також звернути увагу на herd of whales — стадо китів, де були спроби розглянути декотрі тямки.

1
  • Здається, що зграя це про скупчення, в якому можна виокремити окремих особин, а рій більше про скупчення, в якому окремих учасників не видно чи майже не видно. Тобто, гадаю, що зграєю можна назвати маленьке скупчення зазвичай дорослого крилю, в якому можна розпізнати окремих учасників.
    – Yola
    Mar 8 at 3:47

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service, privacy policy and cookie policy

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.