7

Запитання в заголовку виникло через необхідність записати в кулінарному рецепті назву одного з сортів гарбуза мускатного: «баттернат» з подвоєнням чи «батернат» без подвоєння (англ. «butternut squash»). Якщо застосовувати правила, наведені нижче, то припускаю, що має бути «батернат» у кулінарному рецепті як загальна назва складника та «Баттернат» у статті з ботаніки як власна назва сорту.

 1. У загальних назвах іншомовного походження букви на позначення приголосних звичайно не подвоюємо: …

 2. Подвоєння букв на позначення приголосних переважно зберігаємо у власних назвах: … У загальних назвах, які утворені від власних назв без додавання афіксів, букви на позначення приголосних не подвоюємо: …

 1. У неспеціальних текстах назви сортів рослин беремо в лапки і пишемо з малої букви (зокрема й власні назви): пшени́ця «золотоколо́са», груша «парижа́нка», троя́нда «гло́рія-дей», мали́на «гера́кл».
 2. У спеціальній літературі в назвах сортів рослин перше слово (і всі власні назви) пишемо з великої букви: сморо́дина Софії́вська, огіро́к Корольо́к, тюльпа́н Ре́мбрандта, карто́пля Серпа́нок, сли́ва Зарі́чна ра́ння.

1 Answer 1

-2

Butternut українською

§ 128. Неподвоєні й подвоєні букви на позначення приголосних

3. Подвоєння букв на позначення приголосних переважно зберігаємо у власних назвах та в загальних назвах, які від них утворені за допомогою афіксів і т. ін.: Андо́рра (андоррець), Голла́ндія (голла́ндський).

У загальних назвах, які утворені від власних назв без додавання
афіксів, букви на позначення приголосних не подвоюємо: *ват* (пор.
*Ватт*), *гаус* (пор. *Гаусс*), *бекере́ль* (пор. *Беккере́ль*). 

Гарбуз «Баттернат»

Це овоч видовженої грушоподібної форми з блідою затверділою шкіркою та насичено-помаранчевою м’якоттю. Він солодкий на смак і має їстівне насіння з тонким горіховим ароматом.

Butternut squash - це штучно створена рослина, отримана в результаті селекційного схрещення гарбуза Хаббарда з Gooseneck squash(Гусешиїм кабачком). З погляду ботаніки Cucurbita moschata - це не гарбуз (до яких відносять лише C.Pepo і C.Maxima), а зимовий кабачок, що насправді є фруктом і, навіть, ягодою. Він виник у Волтемі, штат Массачусетс, де був розроблений на експериментальній станції Робертом Е. Янгом в 1944 році.

Відпочатку «Баттернат» не мав власної назви, а на місцевому риночку люди просто питали «ослячі гарбузи». Дороті Леггетт стверджує, що зимовий кабачок Waltham Butternut був розроблений в 1940-х роках її покійним чоловіком Чарльзом Леггеттом зі Стоу, штат Массачусетс, а потім представлений ним дослідникам на польовій станції Волтем (Уолтем). Вона також запевняє, що назва Butternut походить від “smooth as butter, sweet as nut” («ніжний, як масло, солодкий, як горіх»).

Відомий на весь світ Waltham Butternut став після перемоги на All-America Selections (AAS), де він був представлений вченими з Массачусетського університету у 1970 році. Від того часу будь-які гарбузи, що за формою нагадують неочищений арахіс і мають геном Waltham Butternut, називають батернатами. Сьогодні їх існує величезна сила різновидів («Баттербейбі», «Баттерскоч», «Метро», батернат «Авалон», батернат «Зеніт», та ін.). Фото гарбуза «Баттернат» з магазину «АТБ»

Гарбуз мускатний – плоди за довжиною поділяють на дуже великі (понад 60 см), великі (50-60 см), середні (35-50 см) та дрібні (менше 35 см). Форма плода довбнеподібна, циліндрична, з перехваченою (вузькою) серединою і розширеною верхньою і нижньою частиною, рідше сплюснута, округла й овальна. М’якуш жовтий, жовтогарячий, жовто-червоний, ніжний, щільний, із мускатним запахом. Цей вид не має кормових і овочевих сортів. Держпродспоживслужба України

У Державному реєстрі сортів рослин, придатних для поширення в Україні (стор. 360-464), станом на 6.01.2022, в наявності є 12 сортів гарбуза мускатного (Butternut, Butternut squash, Cheese Pumpkin) і один гібридний сорт. enter image description here

3
 • Привіт. Я не знаю, чому люди ставлять мінуси, але припускаю, — бо їм важко зрозуміти структуру цієї відповіді: що є основною тезою, а що є аргументами (на підтримку основної тези). Шкода, що відповідь не оцінили. Мені здається, сприйняття відповіді читачами можна змінити невеличким переформулюванням.
  – Sasha
  Commented Jan 9, 2022 at 7:55
 • 1
  Sasha, дякую за вашу підримку. Більше місяця по крупинкам збирав матеріали, щоб надати розгорнуту відповідь на це запитання. Досі вона ще не завершена. Слід додати як Butternut squash трансформувався в мускатний гарбуз і потрапив до словника Бельгауза, а звідти до радянських енциклопедій і до української класифікації, що їх наслідує радянську. Після того окремим коментарем запитаю на вашу допомогу, Sasha, щоб структурувати інфу і відповідь стала корисною для відвідувачів Stackexchange. Добре?) Commented Jan 10, 2022 at 16:01
 • Звісно, я лише за! (Просто мені було шкода, що недоліки у формі можуть зашкодити зрозуміти глибину суті.)
  – Sasha
  Commented Jan 11, 2022 at 7:43

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service and acknowledge you have read our privacy policy.

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.