5

Чи є множина для слова сум? В деяких словниках, наприклад тут https://slovnyk.ua/index.php?swrd=сум пишуть, що є, в інших немає. А як насправді?

1 Answer 1

9

Припускаю, споглядалисте лише на таблицї — що тут, що нп. від словника УМІФ-а. Основна проблема таких таблиць, же вони переважно заповнені автоматично і з поверхневою перевіркою.

Якщо мова про тлум, то згаданий Словник.ua тупо бере з СУМ11, котрий робився руками, а отже більше довіри, там ж можна побачити приклад (навмисно повернуто до віршового вигляду) від Грінченка:

Ні поля, ні гаї,
Ні пташки щебетливі
Не приспали мої
Суми — болі вразливі.

Тож, питаннє можна вважати закритим: множина існує. СУМ20 поки не покриває слова на с, тож як буде і не забуду — оновлю відповідь. Але про всяк можна також спробувати довести через узус, тобто вжив. З неприємного, чимало слів мають пня сум — місто Суми, сума як торба, сума як загал ітд. Можна подумати, же вони жїночого роду, отже проблема вирїшена, бо хоч множина і майже однакова для всїх родів, але можна зачепитися за родовий відмінок, бо є ріжниця: сумів проти сум. Але, насправдї, множина може бути однаковою повністю, особливо для декотрих говірок, тому сумів може бути і жїночого роду, тож покладаємося на вміст. Ще одна проблема, котру помітив для себе — сумів чомусь часто буває виплодом одруківки від сумнів, але тут теж відносно легко зрозуміти з вмісту. За джерело беру корпус Лайпциґа.

  • Нехай цей рік тримає тебе, від усіх негараздів, сумів і напастей, і дарує всім навколо, і нам з тобою, надію і мрію, любов і щастя! (u-news.org.ua, collected on 13/06/2012)
  • Нехай цей рік зберігає тебе, від всіх негод, сумів і напастей, і дарує всім навколо, і нам з тобою, надію й мрію, любов і щастя! (aback.org.ua, collected on 13/06/2012)
  • Чернець не вільний від сумів і турбот великого християнського світу; цьому світу він дарує свої почуття й ідеї, породжені самотою і спокоєм. (nach.com.ua, collected on 04/04/2014)
  • Сидячи на руках або бродячи по кімнатах, воно часто шукає захисту в матері, у няньки, у всіх дорослих від своїх дитячих страхів, сумів і засмучень. (posmishka.org, collected on 13/06/2012)
  • Кожний його вірш - це ціла гама вражень, думок, радостей і сумів. (vezet.biz.ua, collected on 02/04/2014)
  • Того, хто позбавить мусульманина від суму, Аллах позбавить від одного з сумів Судного дню, а хто приховає недоліки мусульманина, Аллах приховає недоліки у Судний день». (kamenka-3.nadybat.com.ua, collected on 07/04/2014)

Ітд. Щоправда, відносно малий вжиток, але він є, отже теж можна зробити висновок, що множина існує.

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service and acknowledge you have read our privacy policy.

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.