4

Дати на горіхи - це старовжитній автентичний фразеологізм, що означає cучасною мовою "провести навчально-пояснювальну бесіду". Найчастіше його можна зустріти в українській літературі XVIII-XIX cт. До синонімічного ряду також можна записати "дати прочухана" або "виписати чарівного пендюля" та ін.

На жаль, пошук по тлумачним словникам будь-якої зрозумілої відповіді про походження цього сталого виразу не дає. Запрошую шановне панство-спільноту допомогти розв'язати це запитання.

2 Answers 2

5

Фразеологічний словник окрім горіхів наводить приклади, де роль "горіхів" виконують "кислички", "бублики", "риба", "гостинці", "галушки"і навіть кабачки.

Отже, можна сказати, що цей вираз означає "Отримаєш що заробив (і зможеш витратити свій заробіток на горіхи, кислички, тощо)". А оскільки з контексту зрозуміло що зробив шкоду, отже зрозуміло, що і винагорода буде негативна (щодо "бесіди" не впевнений, швидше "будеш покараний").

Чому з усіх варіантів саме горіхи використовуються найчастіше відповісти не можна, хіба що висловити припущення, що саме цей варіант винагороди найбільш стилістично нейтральний.

1

Інше пояснення таке, що раніше горіхи були поширеними ласощами. Якщо діти пустували та дуріли, то щоб утихомирити їх їм погрожували — «Дістанеться вам на горіхи», тобто, насправді або не дістанеться, або й того гірше. Як вказав Artemix це могли бути й інші лагомини.

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service and acknowledge you have read our privacy policy.

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.