7

Ось частина веснянки для контексту.

"Шум" (веснянка)

Ой, нумо, нумо, заплетемо шума,
Шума заплетемо, гуляти підемо.
Ой, шум ходить, по воді бродить,
А шумиха рибу ловить.

2 Answers 2

7

З "Порвали зелену шубу": про що насправді пісня "Шум" Go_A, яку Україна везе на Євробачення на bbc.com:

Етнограф Валерій Войтович у книзі "Міфи та легенди давньої України" відзначає, що "Шум" - це звертання до бога лісу Шума (або Шумлячого), щоб природа прокинулася навесні.

У деяких південнослов'янських мовах, зокрема сербській, слово "шум" ("шума") до цього часу означає "ліс".

Часті повтори у тексті слів з літерою "ш" ("Шума", "Шуме", "шуба") - це магічні заклинання, наприклад, щоб скоріше розпустилися дерева.

Набагато пізніше, вже у християнські часи, веснянка "Шум" перетворилася просто на хоровод, який виконували на Великдень.

Тоді ж, як вважав Михайло Грушевський, до пісні додали "жартівливі пародійні рими", коли "хоровод зійшов на просту забаву".

Дотичне:

Зелений шум - густий листяний покрив на деревах у лісі, а також шелест, утворюваний ним. Трістан блукав по лісі, ловив зелений шум, хотів йому віддати своє кохання й сум (Л. Укр., І, 1951, 409); Зелений шум пливе над ними неначе маревом згадок, і карабінки за плечима хитає сумно коней крок (Сос., II, 1958, 411).

4

From Proto-Slavic *šumъ, що майже у всіх слов'янських мовах означає шум так само як і в українській, але на балканах, а саме у сербо-хорватській і в більшості на теренах Хорватії шум має значення ліс

*šȕma f (Cyrillic spelling шу̏ма)*

Пояснення:

Probably related to šȗm (“noise, buzz”). According to P. Skok1, the term may alternatively be of paleo-Balkan origin (Illyrian or Thracian). He draws connection with Albanian proshëm, although the term is derived from Latin. However the native origin is confirmed by the onomatopoeic origin of Proto-Slavic *gajь (кирилецею гай) (“forest”), so at most it is a phono-semantic matching of substrate.

Думка автора:

Білі хорвати жили довгий час на теренах сучасної України, тому шумом певно називали ліс і у нас :)

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service and acknowledge you have read our privacy policy.

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.