14

Чи правильно казати українською вітати з днем народження? Або все ж більш правильно використовувати інше слово?

Вітати здається мені інтуїтивно більш розповсюдженим і "літературним". Поздоровляти, з іншого боку, здається калькою з російської або якимось місцевим діалектизмом, хоча я не можу це нічим довести. Більш того, словники, зазвичай, наводять всі ці слова як правильні переклади, тому це зовсім не допомагає мені обрати якесь з них для вживання. Коли я, наприклад, уявляю собі диктора на телебаченні або радіо, то мені важко уявити собі, як він/вона каже: "Поздоровляємо Наталку з днем народження!"

• 2
    "поздоровляти" необов'язково може бути калькою з російської, адже деякі інші слов'янські мови також мають це слово: powitać/pozdrawiać (польська), pozdravljat (хорватська). – s0nata Feb 25 '17 at 9:48
  • 1
    «Поздоровляти» цілком може бути калькою з російської. Але це нормативна калька, підтверджена словниками та мовною практикою. – PY PY Sep 30 '17 at 20:48
12

Дієлова "вітати" та "поздоровляти" є синонімами:

ВІТАТИ

1. перех., кого з чим. Висловлювати комусь почуття радості, задоволення з приводу якоїсь події, успіху та ін.; поздоровляти. Товариші весело вітали її з успіхом (Олесь Донченко, VI, 1957, 163);

ПОЗДОРОВЛЯТИ

1. Вітати когось з нагоди якої-небудь радісної, приємної події (народження, одруження, ювілею і т. ін.). Досадно мені, що я не встиг поздоровити Юрка в день його родин (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 407);

Також є менш вживані форми:

ВІНШУВАТИ

недок., перех. і неперех., рідко. Те саме, що поздоровляти; вітати. Віншують гості, подарунки виймають, розв'язавши клунки: «Твоїм добром — тобі ж чолом!» (Леся Українка, I, 1951, 280);

ҐРАТУЛЮВАТИ (див. також тут)

недок., кому, діал. Вітати, поздоровляти. — А! Ґратулюю вам! — промовив Дарко.. радісним голосом (Осип Маковей, Вибр., 1954, 45);

Але якщо взяти до уваги тлумачення відповідних іменників "вітання" та "поздоровлення", то можна помітити, що перший з них має більш загальне значення, а другий дійсно можна використовувати для опису самого процесу:

ВІТАННЯ

1. Слова або жести, звернені до кого-небудь під час зустрічі на знак прихильного ставлення, доброзичливості і т. ін. // Вияв приязні, прихильного ставлення до когось.

2. Усне або письмове поздоровлення чи побажання здоров'я, успіхів і т. ін.

3. рідко. Пригощання, частування когось чим-небудь.

ПОЗДОРОВЛЕННЯ

1. Дія за значенням поздоровити, поздоровляти.

2. Привітання з нагоди якої-небудь радісної, приємної події (народження, одруження, ювілею і т. ін.).

У якості прикладу офіційного вживання можна подивитись відповідний розділ на сайті Президента України.

9

Суто власне ІМХО, не підкріплюване нічим, крім власних спостережень за літературною мовою. "Вітати <з якоїсь нагоди>" - більш вживана норма, як-от "вітання з д.н.", "новорічне привітання президента" тощо.

"Поздоровляти" - радше дієслово для описання процесу. "Наталко, вітаємо з днем народження" / "Що робиш?" - "Та от, поздоровляємо Наталку".

• 1
    Чисто інтуїтивно мені Ваша думка видається вірною. Від «поздоровляю» не для опису процесу, а в самій вітальній фразі («поздоровляю Вас з …!») мені особисто віє росіянізмом (під впливом російського «поздравляю Вас с …!», яке там є майже єдиним можливим варіантом). – Sasha Feb 25 '17 at 10:47
  • 2
    Але з іншого боку «поздоровляю» саме в цьому значенні (в складі самої вітальної фрази) вживають Г. Квітка-Основ'яненко («Маруся», 1834), П. Куліш («Чорна рада», 1857), І. Нечуй-Левицький (багаторазово з 1869 до 1903), П. Мирний («Повія», 1883), В. Винниченко («Божки», 1919), ну й, звісно, радянські та сучасні письменники. – Sasha Feb 25 '17 at 11:04
  • 1
    Тож одне з двох: або ми з Вами помиляємося (що цілком імовірно), або сучасна літературна норма трішки змінилася в напрямку відмежування від російської традиції (що насправді навряд). – Sasha Feb 25 '17 at 11:04

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service, privacy policy and cookie policy

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.