4

За новим правописом-2019, числівник "пів" з іменниками пишеться окремо. Та "півроку" (як слово писалося до змін) має два значення: 1. половина року як проміжок часу; 2. вік, що дорівнює половині року. Проблема виникла з тим, як слід, відповідно до норм нової редакції правопису, писати "пів/року" у конструкціях "харчування для малюків віком від пів/року", "прикорм можна починати з пів/року" тощо, де йдеться саме про вік немовляти. До якої з категорій, визначених у примітці в правописі-2019, на вашу думку, слід зараховувати "пів/року" в значенні "вік"?

1 Answer 1

5

В обох наведених значеннях пів року за новим правописом пишеться окремо.

Розглянемо на прикладі "пів[ ]о́строва". Щоб з'ясувати, як слід писати -- піво́строва чи пів о́строва -- у певному контексті, треба поставити це слово/словосполучення в називний відмінок (не втрачаючи зв'язку з контекстом):

  • Якщо буде "пів[ ]о́стрів", то це одне слово, що пишеться разом -- піво́стрів, піво́строва, піво́стровом, на піво́строві. Наприклад, "Квазінезія розташована за 100 км на схід від пів[ ]о́строва" -- "пів[ ]о́стрів розташований за 100 км на захід від Квазінезії" -- отже піво́стрів, піво́строва. Часто в такому випадку оце пів- має значення "наполовину" (наприклад, піво́стрів -- "наполовину о́стрів"), хоча може бути по-різному.
  • Якщо буде "пів[ ]о́строва", то це два слова, що пишуться окремо -- пів о́строва. Наприклад, "через тиждень після того, як перший інфікований пацієнт потрапив на острів, епідемія захопила вже пів[ ]о́строва" -- "через тиждень після того, як перший інфікований пацієнт потрапив на острів, вже пів[ ]о́строва було захоплено епідемією" -- отже пів о́строва. Пів у такому випадку завжди має значення "половина (від)" (пів о́строва -- "половина (від) о́строва").

У Вашому випадку якби називним відмінком було "піврік" ("піврік має виповнитися малюку перш ніж..."), то писалося б разом, а якщо називний відмінок пів року ("пів року має виповнитися малюку перш ніж..."), то за новим правописом пишеться окремо. Але в літературній українській мові взагалі немає слова "піврік" (лише півріччя або пів року). Тому пів року завжди окремо.

P.S.: Трішки іншими словами: якщо за контекстом це повноцінне слово, яке нормально відмінюється -- північ, півночі, північчю -- то пишемо разом. Якщо це явно половина чогось -- "пів ночі я не міг заснути" -- й інших форм окрім як "пів + родовий відмінок" воно не має (навіть якщо зробити його підметом: "ці пів ночі дуже мене втомили") -- то пишемо окремо.

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service and acknowledge that you have read and understand our privacy policy and code of conduct.

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.