Як відмінюється слово снігур? Чи правильно я вважаю, що це іменник другої відміни твердої групи (так подано у новому правописі)? І в такому разі в орудному відмінку має бути "снігуром"?
1 Answer
Як за новим правописом (§ 67), так і за попередньою його версією (§ 45), снігур - це справді іменник чол. роду другої відміни твердої групи. За оновленим правописом (§ 85):
В орудному відмінку однини іменники другої відміни мають закінчення -ом, -ем (-єм) і -ям, -им.
- Закінчення -ом мають усі іменники чол. та середн. роду твердої групи [...]
А значить в орудному відмінку снігур має закінчення -ом.
До речі, Правопис 2019 р. зауважує (§ 67), що іменники звір, комар, снігур у називному відмінку множини мають закінчення м’якої групи: звірі, комарі, снігурі. Як правило, іменники другої відміни твердої групи в цьому випадку мають закінчення -и (дуб - дуби, двір - двори). Звір, комар, снігур тут виступають як винятки.
Однак жодних винятків для іменника снігур в орудному відмінку однини правопис не подає. А отже цей іменник мав би відмінюватись тут за загальним правилом - з закінченням -ом.
На сайті slovnyk.ua ми бачимо саме такий зразок відмінювання:
Щоправда, "Словники України" on-line чомусь подають зразок відмінювання снігура із -ем в орудному відмінку:
У будь-якому разі, в літературі можна частіше натрапити на форму снігуром (уривки з Google Books):
Ще більше результатів є з відмінюванням прізвища Снігур як Снігуром. Якщо шукати в Google Books "снігурем", то результатів бачимо значно менше.
-
2Про всяк: Словники України наверху мають «Здійснюється лексикографічне опрацювання ІЛС "Словники України" відповідно до вимог нового правопису. Дякуємо за розуміння!». Відповідь чудова!– BocchiNov 16, 2019 at 15:49