7

Оскільки слово туалет має французьке походження, можна здогадатися, що раніше мало існувати питомо українське слово на позначення цього терміна.

Спочатку спало на думку вбиральня. Та цього слова зась відшукати в словникові Грінченка, а СУМ подає цитати вживання в цьому значенні лише з 20 століття. То як же в старі часи українці називали туалет?

2

3 Answers 3

7

Словарь российсько-український, що укладений М. Уманцем і А. Спілкою протягом 1893–1899 років, і який технічно належить до періоду перед ХХ століттям, на запит нужник видає у якості варіантів паску́дник, сра́ч.

Не впевнений щодо того коли саме українці почали вживати ці слова і чи це були "старі часи", але вищезазначений словник є найстарішим джерелом, яке зміг знайти.

1
  • 1
    Вітаємо на сайті! Бачу, ви вже одразу зорієнтувалися щодо формату відповідей. Сподіваємось на подальшу співдискусію. Наснаги!
    – P. Vowk
    Commented Sep 25, 2019 at 19:11
3

Ось, знайшов таке:

enter image description here

І дійсно, у Грінченка:

Сральня, ні, сратва, ви, ж. = Срач. Не йди туди, бо то панська сратва. Лубен. у.
Срач, ча, м. Ретирадъ, нужникъ, отхожее мѣсто. Макс. (1849) 69.

2

На Галичині люди народжені на початку ХХст. й досі вживають слово "віходок". По походженню цеслово, скоріш за все, є суто слов'янським, воно має аналог в чеській "záchod"[заход] та російській: "отхожее место", місце куди відходять. Такий термін міг виникнути ще в справді старі часи до розповсюдження відокремлених будівель.

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.