4

Не можу правильно підібрати порядок слів і відмінки для перекладу command-line shell. Може командно-рядкова оболонка? Але звучить трошки незграбно.

Наведу переклад початку відповідної статті з англомовної Вікіпедії:

Оболонка це інтерфейс користувач для доступу до служб операційної системи. Загалом, оболонки операційної системи використовують або інтерфейс з командним рядом, або графічний інтерфейс, залежно від ролі комп'ютера і конкретних операцій. Цю сутність називають оболонкою, бо це зовнішній шар навколо ядра операційної системи.

Тобто, це оболонка ядра ОС, а не командного рядка.

6
 • Якщо писати так, то, я думаю, писалося б «команднорядкова» (без «-»).
  – Sasha
  Jul 31, 2019 at 4:28
 • Хоча чомусь мені здається, що на практиці це частіше буде «командного рядка» (але поки не шукав приклади).
  – Sasha
  Jul 31, 2019 at 4:31
 • Дослівно так: "Оболонка командного рядка". Слово shell потрібно ставити на початку для перекладу. Не знаходжу підтвердження моїм словам.
  – user1677
  Jul 31, 2019 at 15:03
 • 1
  Враховуючи вточнене запитання: ну тоді, мабуть, «оболонка з інтерфейсом командного рядка». Так, довга фраза. Але часто її використовувати, мабуть, не доведеться — просто «оболонка» (у кожній ОС зрозуміло, яка найуживаніша оболонка, непотрібно кожного разу вточнювати «з інтерфейсом командного рядка» чи «з графічним інтерфесом»; і англійською я теж «command-line shell» не часто бачу, частіше просто «shell»).
  – Sasha
  Jul 31, 2019 at 16:54
 • 3
  Зустрічав тільки варіант "оболонка командного рядка", але варіант команднорядкова по-моєму правильніше.
  – Kvaz1r
  Aug 2, 2019 at 13:38

4 Answers 4

1

Командний рядок

або

Оболонка командного рядка

Щоб зрозуміти як саме перекласти словосполучення, треба знати в якому контексті воно використовується.

Командний рядок («command-line shell» або «command shell») - це інтерфейс для введення текстових команд компьютеру. Стандартним інтерфейсом командного рядка Windows є cmd, для Mac OS - це Terminal.

cmd.exe складається з двох частин: спочатку з'являється вікно для роботи з текстовою консоллю, а після введення команди з клавіатури її обробляє інтерпретатор командного рядка. Icнують покращені оболонки командного рядка, наприклад, Windows PowerShell, Console2, rxvt, cygwin, TakeCommand, а також програмне забезпечення із доступом до командного рядка Windows, наприклад, Total Commander.

Давайте уточнимо кілька термінів.

Shell - це оболонка ядра операційної системи Unix, для Windows - це Windows Shell.

Консоль - це система в цілому. Це і командний рядок, і вихід з попередніх команд.

Командний рядок - це фактичний рядок у консолі, де ви вводите свою команду.

Terminal або cmd - це власне інтерфейс до консолі. Програма, яку ми використовуємо для взаємодії з консоллю, насправді є «емулятором терміналу», який надає нам досвід введення команд, як у старому терміналі Unix, коли графічних інтерфейсів ще не існувало, тобто лише відтворює його вигляд у сучасній графічній операційній системі, але фактично є програмою-обгорткою, отже оболонкою командного рядка.

4
 • Дякую. Але який це має стосунок до запитання? Автор же питає про те, як краще передати «command-line shell» українською, а не про те, що воно таке.
  – Sasha
  Aug 19, 2019 at 3:41
 • 2
  Хотілось би почути ваші аргуєменти на користь цього варіанту. У запитанні ви можете знайти аргумент проти.
  – Yola
  Aug 20, 2019 at 3:31
 • Щоб зрозуміти як саме перекласти словосполучення, треба знати в якому контексті воно використовується і розумітися на архітектурі ОС. Взагалі «command-line shell» або «command shell» має тотожнє значення, але, наприклад, в браузері Firefox також можна користуватися консоллю, але оболонка командного рядка там відсутня. doctus-stilus.narod.ru/cons.html Aug 20, 2019 at 9:20
 • Це не є відповіддю.
  – improbable
  Nov 6, 2019 at 11:00
1

Виходячи з пояснення наведеного в запитанні вважаю найкращим варіантом команднорядкова оболонка.

Також доречним може бути варіант, який був у відповіді AndriyIvanchenko до редагування - текстова оболонка.

1

A command line interface (or CLI) is a text-based interface used for entering commands.

Сполучення (сполука, сполучник) за допомогою наказового рядка - це текстове сполучення, що використовується для введення наказів.

a shell is a software program that interprets commands from the user so that the operating system can understand them and perform the appropriate functions

Оболонка - це прикладна програма яка перетворює накази від користувачів таким чином, щоб операційна система могла їх зрозуміти і виконувати відповідні функції.

Тобто «command-line shell» - це оболонка зі сполученням за допомогою наказового рядку, або коротше оболонка з текстовим наказом, або ще коротше текстова оболонка, якщо дуже хочеться пропустити вид тексту, який вказують.

3
 • 1
  А до чого тут «сполучення»?
  – Sasha
  Dec 13, 2019 at 21:06
 • Interface - The interface between two subjects or systems is the area in which they affect each other or have links with each other. Моє розуміння слова interface - є слово сполучення. Визначення збігається з усіма випадками використання слова інтерфейс в ІТ. Спробуєте довести зворотнє?
  – user1677
  Dec 14, 2019 at 8:07
 • Можливо, хіба що точка сполучення в широкому значенні, але, як на мене, аж ніяк не просто сполучення. Надто вже широкий у слова сполучення набір значень, і перше, що спадає на думку при читанні сполучення, — це аж ніяк не interface. Але це моє інтуїтивне відчуття, яке я поки що ніяк обґрунтувати не можу, можу помилятися.
  – Sasha
  Dec 14, 2019 at 10:56
-3

Командна оболонка. Причому не це теж саме, що командний рядок. Командна оболонка може бути різною (bash, fish, zsh і т.п.)

2
 • Ласкаво просимо до сайту Ukrainian Language.SE! Наші критерії якості дещо відрізняються від того, що можна побачити на мовних форумах і блоґах. Необґрунтовані відповіді базуються лише на думці їхнього автора і тому викликають хвилю диспутів і заперечень. А якісні відповіді ґрунтуються на якісних джерелах: словниках, поважних сайтах тощо. Будь ласка, перегляньте сторінки tour, How to Answer а також «Якими мають бути гарні відповіді». Ви завжди можете виправити відповідь, зробивши її більш аргументованою. Для цього натисніть edit. Aug 21, 2019 at 12:04
 • Ви можете надати якісь аргументи щодо переваг цього варіанта (чи проти інших)?
  – Sasha
  Aug 21, 2019 at 16:42

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service and acknowledge you have read our privacy policy.

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.