2

Усі словники дають добУток. Усі учні з усіх регіонів України кажуть дОбуток. Як краще?

P. S. Многочлен/багаточлен та точка/крапка - я навіть не торкаюся.

3
 • Я гадаю, що вам потрібно трішки доповнити відповідь і знайти ще якісь приклади, де був би "дОбуток". Наприклад, коли я вчився в школі, то ніколи такого варіанту не чув. Commented Jun 6, 2019 at 9:49
 • Погоджуюсь. Питання треба доробити зі вказанням додаткових джерел. Інакше доведеться закривати.
  – P. Vowk
  Commented Jun 6, 2019 at 11:16
 • Чесно кажучи, я не зрозумів, як другий параграф стосується запитання. Це мало бути інше запитання? Commented Jun 6, 2019 at 19:26

2 Answers 2

3

ДОБУ́ТОК

Правопис 2019: визначає, що у словах із постійним наголосом невиразний звук перевіряємо за словником:

СЛОВНИК НАГОЛОСІВ

1

Ну, мені здається, що "Усі учні з усіх регіонів України кажуть дОбуток" — це такий-сякий аргумент. Адже опиратися потрібно на офіційні джерела, і ви праві — СУМ-11 і СУМ-20 пишуть, що потрібно казати добУток. Також такий варіант я зустрів в Словнику наголосів (однак, не впевнений, що це офіційне джерело).

П.с. хоч це і не стосується питання, але:

Різниця між крапкою і точкою — тут.

В блозі О. Пономарева пише, що "многочлен" — суржик і його варто замінити на "багаточлен". Хоч я зрозумів, що зараз вживаються обидва варіанти.

6
 • 2
  e2u з вами не згоден.
  – Yola
  Commented Jun 7, 2019 at 7:56
 • Так, лише мій викладач математичного аналізу в ПолтНТУ Недобачій С. І. казав "багаточлен". А в КНУ всі вимовляли "многочлен".
  – Kosarar
  Commented Jun 7, 2019 at 11:05
 • @Yola, дякую за надання хорошого контраргументу. Але я бачу, що словник на який ви посилаєтеся (а саме Англійсько-український словник з математики та інформатики 2010р. (Є. Мейнарович, М. Кратко) ) був укладений двома вченими-математиками, чи не могли вони допустити помилку? Commented Jun 7, 2019 at 19:10
 • 2
  Цікаво. Все життя (ще зі школи) був певен, що в математичному сенсі правильно до́буток. (Звісно, що я помилявся, але якщо кількість тих, хто так помиляється, справді велика, то це колись може й стати новою нормою.)
  – Sasha
  Commented Jun 9, 2019 at 16:39
 • 1
  Багаточлен/многочлен — на щастя, словники наразі фіксують і так, і так (СУМ-20: багаточлен, многочлен; словник наукової мови Кочерги й Мейнаровича: багаточлен, многочлен). Тож формально можна і так, і так. Хоча професійні математики наразі все ж частіше чомусь схиляються до многочлена.
  – Sasha
  Commented Jun 9, 2019 at 16:45

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service and acknowledge you have read our privacy policy.

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.