13

Серед інтернетів зустрічаю [повсюдно розтиражоване] таке пояснення фразеологізму "кривитися, як середа на п'ятницю":

Раніше в середу і п’ятницю не їли скоромного, тобто молочного і м’ясного. У п’ятницю постили суворіше, ніж у середу. От тому і кривиться середа на п’ятницю, бо їй заздрісно.

Одному мені це пояснення здається алогічним?

Заздрити тому, хто має суворіше постувати? Якщо ж тут йдеться про те, хто святіший, то чи не є заздрість гріхом?

То чому ж середа кривиться?

1
  • Те що заздрість є гріхом - цілком логічно. Навряд чи "кривиться як..." кажуть про людину у позитивному смислі. Тобто "як середа грішить, так і людина що кривится - також грішить".
    – Artemix
    Commented Feb 21, 2017 at 17:51

2 Answers 2

14

Щось у цьому є:

П'ятницю вважають достойнішим пісним днем, як середу ("Приповідки або українсько-народня філософія" В.С. Плавюка, 1946)

Так от: і середа, і п'ятниця в українській свідомості були "жіночими", "пісними", "нещасливими" днями. І в середу, і в п'ятницю не можна було прясти, чесати волосся, а особливо прати і пекти хліб, і, звісно, співати й розважатися - бо ж пісні дні. Образи Середи і П'ятниці дуже подібні: обидві супроводжували небіжчика в потойбіччя, обидві асоціювалися з дівчатами (жінками), які поночі відвідували жінок, стежили за дотриманням неписаних законів і карали "порушниць" страшними карами типу зіпсованого тіста, почорнілої дитини тощо. Як на мене, єдина різниця - п'ятницю шанують більше (страстний день Христових мук), отож піст був суворішим і заборон було більше. Джерело: "100 найвідоміших образів української міфології".

Далі суто авторська інтерпретація: середа - день, коли Христа віддано під суд, але п'ятниця - день страти - безперечно значно сакральніший, урочистіший, тож і заборон має бути більше. Усе скоромне, чого не можна людині, отримує П'ятниця. До того ж, існував звичай вшановувати "святу П'ятінку": звечора залишати на столі хліб-сіль, юшку чи кашу. Середу так не вшановували, тож їй нічого не лишалося окрім як тихо заздрити й кривитися.

5

Добру відповідь дав пан Дмитро на форумі СЛОВНИК.НЕТ:

Здається, так кажуть не тим, що вони четверга не поділили, а тим, що і середа, і п'ятниця, на відміну від четверга, — пісні дні. А кому ж до вподоби постувати? От вони й кривляться (а часом і дмуться, й кособочаться, й дивляться, й зирять і т. ін.) одна на одну. Див. також попісніти.

А попісніти в переносному сенсі означає, стати сумним, пригніченим (див. посилання з цитати).

Хоча варіант заздрощів теж маж логічне пояснення, адже виходить, що в п'ятницю люди, типу, духовніші.

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service and acknowledge you have read our privacy policy.

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.