2

Нещодавно почув слово "баська". Однак, не можу зрозуміти його значення, адже його немає в СУМ-11 та СУМ-20. А в Гугл пише, що "баська" - це назва вівці.

Гадаю, варто зазначити, що це слово я почув на Вербну неділю і воно точно пов'язане з вербою. Проте не зрозумів чи люди так називають вербу чи її гілля? Чи, можливо, це якась діалектна назва "котиків" (див. 3-є значення)?

2

1 Answer 1

2

У коментарях на фейсбуці практично відповіли на це запитання:

• Stosja Kornilenko:

Це є такий типу букетик з гілочок, які продають на вербну неділю:

• Michael Broshko:

Баська — це брунька верби, вербові котики. Тиждень перед Великоднем в церкві освячуються гілки верби або баськи на діалекті частини заходу України. «Баська б'є, баська б'є, а за тиждень Паска є» — так приговорюють люди, виходячи з церкви і за жартома б'ючи один одного.

У наявності такої приповідки можна швидко переконатися пошуком, наприклад так каже стаття «Вербна неділя: історія свята, повір'я та традиції» Ірини Мелешко на сайті інформаційної агенції «Вголос»:

В Галичині кажуть ще й так:
<…>
«Баська б'є, баська б'є, а за тиждень Пасха є!».

Також слово баська подано в «Словнику українських наукових і народних назв судинних рослин» Юрія Кобова 2004 року видання як наддністрянська діалектна назва для всієї рослини Salix purpurea L. (відомої як верба пурпурова, верба червона й під іншими назвами), з посиланням на 5-й том збірки «Зібрані статті. Діялектологія» Олекси Горбача (Мюнхен, 1993, 665 сторінок).

1
  • 1
    @Yola, так там усього лише повторюють приповідку «Баська б'є, баська б'є, а за тиждень Пасха є!». Я просто хотів пересвідчитися, що не лише один Michael Broshko її наводить. Але, гаразд, переніс.
    – Sasha
    Commented Jul 20, 2023 at 14:47

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service and acknowledge you have read our privacy policy.

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.