1

Коли я був дитиною, то не раз чув як моя бабуся називала рушник "полотенцем". Нещодавно вирішив подивитися чи є таке слово в СУМі. Воно там справді є, але його значення зовсім не відповідаються значенню "рушник":

1. Те саме, що полотно 1. [Маруся (перебиває):] Ось годі, мамо, а то ви будете тут плакатись, а в городі чиїсь свині вбілять ваше полотенце (Степан Васильченко, III, 1960, 82); — Попрядуть люди, погнити не дадуть [прядиву]. Та й викине [Ошіська] на весну полотенця шматків чималенько (Андрій Головко, II, 1957, 24).

2. Частина мережки, яка являє собою широку смугу ажурного візерунка та розділяє групи дірочок у ньому. Рапорт у третьому ряді складається, як і в першому, з двох полотенець та двох стовпчиків (Українське народне художнє вишивання, 1958, 20).

3. Перетинка на лапці водоплавного птаха.

4. спец. Зменш.-пестл. до полотно

Рушник:

1. Довгастий шматок тканини (бавовняної, лляної, полотняної і т. ін.) для витирання обличчя, тіла, посуду тощо. Прокоповичка обстелила край стола рушниками, щоб утирати губи й руки (Нечуй-Левицький, III, 1956, 71); Маруся дістала з комода рушник, повісила на цвях біля умивальника (Андрій Головко, II, 1957, 442). ▲ Сталевий (стальний) рушник — довгий лист сталі для піднімання затонулих суден. Під корпусом затонулого судна в ґрунті морського дна водолази прорили 12 тунелів і протягли крізь кожний з них міцний стальний рушник (Яків Перельман, Цікава фізика.., 1950, 134).

2. Шматок декоративної тканини з вишиваним або тканим орнаментом; традиційно використовується для оздоблення житла, в українських народних обрядах і т. ін. Стіни Галя вбрала шпалерами, пообвішувала вишиваними рушниками (Панас Мирний, I, 1949, 359); — По конях і на Семипілки! Весільних рушників не знімати, молода іде з нами (Олександр Довженко, I, 1958, 158); * Образно. На хмарних рушниках зоря квітки виводить... (Володимир Сосюра, I, 1957, 56); * У порівняннях. В Румунії зустріли нас, Як рідних, бідаки. У них вузенькі ниви, Неначе рушники (Микола Нагнибіда, Вибр., 1950, 201).

Спробував пошукати чи не є ці два слова синонімами, але, на жаль, не отримав ніякого результату.

І все ж, я знайшов приклади вживання слова "полотенце" у значенні "шматок тканини (бавовняної, лляної, полотняної і т. ін.) для витирання обличчя, тіла, посуду тощо":

Обов'язково учасникам зборів з собою взяти полотенце (для душу) та полотенце (пляжне для басейну). - сайт карате-клубу Tay-Sen.

Я вирішила взяти полотенце,і піти шукати ванну кімнату - я так зрозумів, що це якась історія на сайті Wattpad.

Звичайно зрозуміло, що джерела не є офіційними і довіряти їм не можна. Але я переконався, що в таком значенні люди справді вживають це слово. Але чи правильно це?

3

Слово "полетенце" дійсно вживають в значенні "шматок тканини (бавовняної, лляної, полотняної і т. ін.) для витирання обличчя, тіла, посуду тощо". Особисто я та мої рідні "полетенцем" інколи називаємо "рушник". Думала, що це суржик і все. Якби не Ваше питання навіть не думала шукати, визначення в СУМ для слова "полетенце".

"Полетенце" суржик з російської мови

Російсько-український академічний словник 1924–33рр. (А. Кримський, С. Єфремов)

Полоте́нце – рушни́к.

Словник-антисуржик

ПОЛОТЕНЦЕ рушник

На мою думку, краще обмежити вживання слова "полотенце" в значені "шматок тканини (бавовняної, лляної, полотняної і т. ін.) для витирання обличчя, тіла, посуду тощо" та надати перевагу слову "рушник". Тим паче, в інших словниках не знайшла слово "полотенце" з таким же значення як "рушник"

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service, privacy policy and cookie policy

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.