2

Зіткнувшись з терміном соціальна стигматизація, виявила, що іменник стигматизація походить від грецького стигма.

Соціальна стигматизація (грец. Στíγμα — тавро, клеймо) — негативне виділення суспільством індивіда (або соціальної групи) за якоюсь ознакою з відповідним стереотипним набором соціальних реакцій на цього індивіда (або представників соціальної групи). На стигматизацію впливають забобони, ідеологеми, які історично встановилися у конкретному суспільстві і стали частиною їхнього світогляду. При цьому певні характеристики індивіда не беруться до уваги.

Як свідчить українська вікіпедія, термін стигма має кілька значень в різних галузях - у біології, медицині, історії.

СУМ тлумачить так:

СТИ́ГМА, и, жін.

 1. іст. У стародавній Греції — клеймо на тілі раба або злочинця.

 2. мед. Кривава виразка або червона пляма на тілі людини; // Загальна назва різних шкіряних захворювань, викликаних істерією.

 3. зоол. У павукоподібних, багатоніжок і комах — отвір, яким відкриваються назовні органи дихання; дихальце. Дорослі комахи звичайно дихають за допомогою трахей, які починаються від дихалець (стигм), що розташовані на сегментах тіла (Підручник дезинфекції, 1953, 168).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 9, 1978. — Стор. 693.,

а також пропонує ніби абсолютний синонім:

СТИГМА́Т, а, чол., іст., мед. Те саме, що стигма 1, 2. До своєрідних випадків істеричного самонавіювання належать, наприклад, безсумнівні випадки уявної вагітності.. Сюди ж треба віднести стани і стигмати різних релігійних екстатиків (Павлов, Фізіологія вищої нервової діяльності, 1951, 157); * Образно. Цілі покоління людські трудилися над цим похмурим стигматом землі [Кельнським собором], споруджували не радісний і світлий храм для своїх дітей, а понурий пам'ятник для себе, для своїх сліз і своєї крові (Павло Загребельний, Європа. Захід, 1961, 101).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 9, 1978. — Стор. 693.

Утім, українська вікі дає значно вужче тлумачення стигмату, до того ж у множині:

Стигма́ти (грец. στίγματος, «знаки, язви, рани») — тілесні знаки, що з'являються на тілі живої особи і є схожими на п'ять ран (на руках, ногах, і боці) котрі Христос отримав при розп'ятті. Понад 300 осіб стверджували про їх появу, особливо деякі глибокорелігійні. Багато з них також стверджували про наявність у них дару ясновидіння.

Стигмати є незнаними до 13 століття, Святий Франциск Ассизький був першим святим, чий випадок був добре задокументований та визнаний церковною владою. Висунено багато природніх пояснень, і Римо-Католицька церква обережно ставиться до цього феномену, який не складає основ для канонізації.

У православній церкві це явище не є поширеним, до нього ставляться із застереженням і тлумачать його у зв'язку з емоційними переживаннями.

Якщо погодитись, що стигма й стигмат - поняття тотожні, а за словотворним ланцюжком однокореневий іменник, що відображає явище або процес, для обох з них - стигматизація, відтак дієслово - стигматизувати, то який із двох дієприкметників правильний (бо пошук Google видає результати для обох варіантів) - стигматизований чи стигмований?

Якщо ж припустити, що словотвірні ланцюжки повинні відрізнятися, то має бути так:

стигма - стигмація, стигмувати, стигмований,

стигмат - стигматизація, стигматизувати, стигматизований?

Чи як інакше?

4
 • А як вам така версія: слово "стигматизація" - запозичення, яке по формі співпадає із словом, що утворюється від неправильного "стигмату".
  – Artemix
  Commented Feb 11, 2019 at 13:33
 • @Artemix, версія цікава. Але чому стигмат неправильний? Десь зустрічали таку думку? уккр вікі каже, що стигма - від дав.-гр. στίγμα, а стигмат - від грец. στίγματος, тобто стигмат ніби має право на існування. Commented Feb 11, 2019 at 13:52
 • Не в тому сенсі що він неправильний, а в тому що потрібний смисл у "стигми" - "клейма" а не у "стигмата" - "знака розп'яття". Обидва слова правильні :)
  – Artemix
  Commented Feb 11, 2019 at 14:14
 • @Artemix, ну Сум не дуже розрізняє тлумачення, каже, що це - те ж саме, тобто потрібний смисл може бути і в стигмату. Тож мене і цікавить, чи словотвірні ланцюжки теж мають бути тотожні, чи різні. І в обох випадках (чи ланцюжок співпадає, чи ні), яке правильне дієслово і який правильний дієприкметник, бо зустрічаються варіанти і стигматизований, і стигмований. Commented Feb 11, 2019 at 14:30

0

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service and acknowledge you have read our privacy policy.