4

Чомусь вважала, що дієслово топати походить від звуконаслідування топ-топ, є синонімом іти та позначає ходу малюків, що роблять свої перші кроки.

Утім, СУМ не наводить прикладів саме в такому значенні:

ТОПАТИ, аю, аєш, недок., звичайно наказ. сп., розм., рідко. Іти. [Клеопатра:] Топай, стара баржо, подертий парус! [Барабаш:] Іду, іду... (Олександр Корнійчук, Чому посміх. зорі, 1958, 81); [Шметелюк:] Та йди ти зі своїм ходом до чорта! Я через тебе на Чайченка спізнюсь. Забирай свої шахи і топай скоріш!.. (Іван Микитенко, I, 1957, 204); — Хто йде?.. — Та це я. Свої. Фігура в сірячині з гвинтівкою «на руку» ближче підійшла до тебе і впилася очима. — А — ти? Утік? Ну, топай же в яр. Наші там (Андрій Головко, I, 1957, 75).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 10, 1979. — Стор. 194.

Подумалось, що схоже значення може мати дріботіти, але наведені приклади у відповідній статті СУМ, хоч і містять значення для дитини, але неоднозначно, що саме для перших кроків малечі, та й інші цитати підтверджують ширший діапазон значень:

ДРІБОТІТИ, очу, оти́ш і ДРІБОТАТИ, очу, очеш, недок., розм.

1. Швидко перебираючи ногами, йти дрібними частими кроками; тюпати. Підгодовані коники хутенько дріботіли ніжками по уторованому шляху, що вився понад річкою (Олесь Досвітній, Вибр., 1959, 42); Плавно дибав каліка на ..милицях, а за калікою дріботить босими ніжками дитина (Олександр Довженко, I, 1958, 33); Катерина, дрібочучи босими ногами по гострому камінні, ледве-ледве встигала за ним (Степан Чорнобривець, Визволена земля, 1950, 96); // Танцювати, часто перебираючи та пристукуючи ногами. Одарка не втерпіла й пішла дріботіти козачка (Нечуй-Левицький, II, 1956, 66).

2. Часто й ритмічно вдаряючи по чому-небудь, створювати відповідні звуки. Дріботів у шибки осінній дощ (Натан Рибак, Опов., 1949, 13); Іде громохко поїзд під уклін і дріботять колеса над мостами (Сава Голованівський, Поезії, 1955, 217); Осколки дріботять та риють землю довкола... (Юрій Смолич, Мир.., 1958, 154).

3. Говорити дуже швидко, скоромовкою. — Кажу тобі, — витратився й витрусився до останньої гривні, ні шага за душею нема: хоч в домовину лягай, — дріботів дід Грицай (Нечуй-Левицький, II, 1956, 205).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 2, 1971. — Стор. 416.

Словопедія, цитуючи словник синонімів Караванського, взагалі не включає ні топати, ні дріботіти до синонімічного ряду дієслова іти:

ІТИ йти, ходити, ступати, простувати, прямувати, крокувати, ф. тупати, чимчикувати, ур. спрямовувати свої стопи; (у бій) рушати; (тривалий час) бродити, брести, блукати; (повільно) плентатися; (через силу) волоктися, чвалати, чалапати, клигати, чапати; (як на дибах) дибати; (енергійно) чухрати, манджати; (далеко) тарабанитися; (без діла) віятися; ФР. виходити, надходити, заходити, підходити, рухатися; (на що) пускатися; (з рук до рук) переходити, передаватися; (в отвір) проходити; (- пошту) пересилатися; (за кого) виходити заміж; (- літа) минати; (- природне явище) наближатися, насуватися; (- життя) розвивати-. с

Тож чи можна вживати дієслово топати для позначення ходи малечі, яка робить свої перші кроки, чи є вдаліший відповідник?

3

Мені ще не доводилося чути, щоб вживали слово "топати" для позначення ходи малечі, але в Інтернеті є приклади такого вживання (щоправда там зазвичай пишуть "топати ніжками"). Наприклад:

На мою посмішку його очі починають сяяти від щастя, він намагається "агукати" мені у відповідь, дуже любить топати ніжками з підтримкою за ручки. (сторінка Фейсбук)

Зараз у свої неповні три рочки дитина завдяки постійним реабілітаціям стала вимовляти звуки і топати ніжками. (сайт ТСН)

Гадаю, що іменник "ніжками" тут не просто так додали, а він, немов, натякає, що ноги ще маленькі, а відповідно вислів "топати ніжками" означатиме "ходу малої дитини" (однак, це лише моя теорія).

Крім того, знаю схоже слово "тупцювати". Є воно і в СУМі і якщо ми подивимося на приклад до одного із його значень:

Малим ще, тямую, всі межі я знав. За мамою літом щодень тупцював (Іван Франко, X, 1954, 178);

Тобто тут цим слово також описується хода малої дитини. А якщо глянемо на схоже слово "тупцяти" (словник Грінченка), то серед ілюстрацій можна побачити фото малої дитини, яка кудись іде. Та й, можлвио, про дитячу ходьбу ідеться в прикладі:

Він часто по баб’ячій тупцяв по хаті.

І ще може підійти слово "чимчикувати". Одне з його значень:

Іти швидко, поспішно, часто ступаючи

І якщо ви звертали увагу, то малі діти саме так і ходять, а тому це також може бути хорошим варіантом. Бачимо, що всі наведені мною приклади є синонімами.

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service, privacy policy and cookie policy

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.