6

Цікавить, що означає слово "мачка".

Зустрів його в виразі: "Мачку засвітити", який означає "дати ляпаса". Але не розумію чи "мачка" - це ляпас, чи це щось інше.

Не знайшов такого слова в СУМі, а в Русинсько-українському словнику знайшов, що "мачка - мацур" - це те саме що "кішка - кіт". Але в такому випадку, я не розумію до чого там слово "засвітити".

4
 • 2
  а може це дати ляпаса, так, що мочка вуха почервоніла?
  – Yola
  Jan 23, 2019 at 8:04
 • Теж думав про сього спочатку і хотів розвинути, однак мосьпан Франко, чи ьа так зустрів, вжив сеь вираз в лапках, а словники подаьуть ьак «злодіьськиь говір». Сьебто вже не дуже підходить. Jan 25, 2019 at 18:15
 • До речи, коли подумати, то «мосвозлодіьськиь говір» теж маье слово «засьвітити» в ьакостьи «зробити шчось видне», наприклад «засвєтіть фінґал», тому може і мочка, але чому саме вона? Але скоріш сье шчось сучасніше і пішло від шчось такого штибу. Jan 25, 2019 at 19:25
 • Я б сказав, що мачка тут — скорочене від макітра, тобто «голова». Але це суто інтуїтивно, тому може бути (й, імовірніше за все, є) дуже помилково.
  – Sasha
  Sep 17, 2019 at 19:51

2 Answers 2

4

Зустрів такиь вираз в творі пана Франка

«Не вільно в казні тютюну курити…»

Не вільно в казні тютюну курити,
Книжок читати, ні свічок світити,
Не вільно в візитирку говорити,
В вікно глядіти, грішми що платити.

Папір і олівець при собі мати –
Для арештанта се тяжка провина;
Ножа теж казня мати не повинна,
Хліб нігтями й зубами треба рвати.

А ключник, стражник може в кождій хвили
Перетрясти все в казні, обшукати
Вас до сорочки, «мачку засвітити»,

І язиком, як хоче, вас честити,
За кару вас в «густую» казню дати,
Де б вас кумпани обкрадали й били.

Там є підказка, котра сумісна з вашою — вираз значить дати ляпаса. Про мачку нїц. Грінченко вказує окрім кішки також на:

2) = баґа. Шух. І. 277. Cм. омачка.

Слово баґа мадярського похоџеня — bagó — і значить недогарки з люльки, шчо за смислом лїпше, як на мене, підходить, бо: близьке до теми вязницї, а також цӧго можна сьвітити, до того ж є иншиь приклад в прямому значінї:

Вигоріла свічка, Леон засвітив недогарок, але і той скоро кінчився.

1
 • Гадаю, що ви можете бути праві. Однак, можливо, воно й справді походить від слова "мочка" як пишуть у коментарях... Jan 25, 2019 at 21:38
2

Мачка - різдвяна страва поширена у лемків та надсянців, гриби у густому білому соусі. Як правило, її споживають не як окрему страву, а вмачають в неї вареники або хліб.

В ЯК УКРАЇНЦІ З НАДСЯННЯ СВЯТВЕЧЕРЯЛИ пишуть:

Варили і грибну підливу («губи», «мачку», «мачанку з грибами»)

Фактично, це підлива. Зустрічаються рецепти мачки з птиці чи навіть оселедця.

Можна припустити, що вираз "мачку засвітити" в контексті ляпаса може бути змістовно споріднений до "заюшити", цебто зацідити так, щоб аж потекло. Але це не точно.

6
 • І шчо значе вираз «засьвітити мачку»? Sep 17, 2019 at 16:11
 • 1
  В книзі «УКРАЇНСЬКІ НАЗВИ З КУХОВАРСТВА Й ХАРЧУВАННЯ» на сторінці 58 знайшов таке мачка (лем.) - різдвяна страва з оселедця.
  – Yola
  Sep 18, 2019 at 5:51
 • @bytebuster питання було "що означає слово "мачка"". Зрозуміло що у контексті фразеологізмів слова можуть мати дещо інше значення, наприклад "дати ляща" - це не про рибу. Щодо джерела, то для мене моя бабця та її різдвяна вечеря є джерелом достатньо поважним. Втім, мушу уточнити, що бабця таки була не з самої Лемківщини, а з Надсяння, і наведене далі джерело підтверджує саме такий варіант. Тут risu.org.ua/ua/index/exclusive/holidays_and_customs/69773 пишуть, що "Варили і грибну підливу («губи», «мачку», «мачанку з грибами»)" Підсумовуючи, скажу що "мачка" - це підлива.
  – manuna
  Sep 19, 2019 at 8:25
 • 1
  @bytebuster на те воно і припущення, бо поки не має підтвердження. Але якщо хтось його прочитає і зможе аргументувати його достовірність, то за бажання додасть коментар.
  – manuna
  Sep 19, 2019 at 9:53
 • 2
  @manuna у тім-то й справа. Stack Exchange — це не discussion board. Відповіді мають ґрунтуватися на фактичних матеріалах і поважних джерелах, а не на особистій думці користувачів. Припущення чудово годяться на мовних форумах і блоґах. Але не годяться тут. Просто такий формат цього сайту. Див., напр., тут Sep 19, 2019 at 10:12

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service and acknowledge you have read our privacy policy.

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.