1

СУМ-11

Зрізати1. Ріжучи, відокремлювати що-небудь від чогось (перев. верхню частину).

Стригти1. перех. і без додатка. Ножицями, машинкою і т. ін. зрізувати, підрізувати (волосся, шерсть і т. ін.).

Як правильно казати та писати стригти чи зрізати нігті?

1
 • а ще обскубують та обтенькують
  – Alex Sodin
  Dec 12, 2018 at 16:41

2 Answers 2

2

Нігті можна "обстригати" або ж "підрізати". Дивимось в СУМі визначення слова "обстригати":

// Обрізаючи або підрізаючи ножицями, машинкою і т. ін. волосся, вовну, нігті, вкорочувати їх. З-під рук у батька вхопила [Тоня] його чабанські ножиці і вже замахнулась ними обстригати, вкорочувати свої вії (Олесь Гончар, Тронка, 1963, 65); Веліла [панія].. дівчинці косу обстригти... (Данило Мордовець, I, 1958, 145).

Гадаю, що також можливий варіант "стригти нігті" (у слова "стригти" є значення "підрізувати", "вкорочувати", а також такий віріант є досить розповсюдженим в Інтернеті).

1

Не бачу ніяких перепон для застосування будь-якого з цих слів до нігтів:

 • стригти:

  Існує побутовий вираз, який красномовно засвідчує різницю між українцями як титульною нацією і українцями як національною меншиною: «коли в Москві стрижуть нігті, у Харкові (Києві) відрубують пальці». //Станіслав Кульчицький

  Ще й доводиться мити тих, хто сам не може, годувати поранених з ложечки, голити, стригти нігті, обробляти ранки, втирати антигрибкові мазі між пальцями ніг (на передовій іноді впродовж кількох діб не знімають берців)… //Галина Вдовиченко

  Натомість, були: номер з подряпаною шісткою, що впадав у вічі одразу з перехрестя, від якого залишалось пройти рівно тридцять сім кроків до третього під'їзду; стара покручена абрикоса; голе вікно, де ніколи не вішали фіранок, і тому в його жовтому беззубому роті можна було часто вгледіти, як сусідка стриже нігті, або варить їсти, або плаче; а ще — лавка, повна за будь-якої погоди балакучих бабусь, і квітничок з дохлякуватими айстрами, і прорізаний до кісток у тілі вхідних дверей напис «Лідка-інвалідка», і цей особливий запах супу та вологої собачої шерсті на першому поверсі, і щербатий вишкір третьої сходинки другого прольоту, і чорний візерунчастий дерматин на дверях, і продавлена пипка власного дзвоника… //Ірина Цілик

 • зрізати:

  Спочатку заявив, що хоче поголити бороду, потім захотів помити голову, а потім йому заманулося зрізати нігті на ногах, бо вони, мовляв, дуже відросли. //Анатолій Іллічевський (перекладаючи Джанні Родарі)

  Недарма ж тоді казали: якщо в Москві зрізають нігті, то в Україні рубають пальці. //Валентин Чемерис

  — Ми стежимо тільки за тим, щоб йому зрізали нігті. //Леонід Кононович (перекладаючи Жана-Крістофа Ґранже).

Так само, як і варіантів обстригати й підрізати, зазначених Анатолієм у відповіді.

Семантична різниця полягає в такому:

 • стригти, наскільки я можу судити, акцентує підрізання/зрізання декількох однотипних елементів. Якщо ви підрізаєте/зрізаєте лише один ніготь, то це навряд можна назвати стригти (хіба що: маючи на увазі, що Ви проконтролювали довжину всіх, але реально вкорочувати довелося лише один) — але зазвичай люди підрізають/зрізають відразу всі нігті.
 • підріз(ув)ати робить акцент на невеличкому зменшенні розміру нігтя. Якщо Ви багато років відрощували нігті довжиною понад 10 см, а потім раптово позбулися їх, то це навряд можна назвати підріз(ув)ати (хіба що жартома) — але зазвичай люди не відрощують нігті такої довжини, тому зменшування розмірів справді відбувається незначне.
 • зріз(ув)ати робить акцент на відокремленні нігтя. Формально кажучи, зрізати ніготь можна зрозуміти як повне зрізання всієї нігтьової пластини — але не практиці люди розуміють, що під зрізанням нігтя мається на увазі зрізання лише зайвої частини, тому зазвичай непорозумінь не виникає.
 • в чому семантична різниця обстригати й стригти, я поки не зрозумів.

(Див. також цю мою відповідь.)

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service and acknowledge you have read our privacy policy.

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.