1

СУМ-11

Стригти 1. перех. і без додатка. Ножицями, машинкою і т. ін. зрізувати, підрізувати (волосся, шерсть і т. ін.). // Зрізувати або підрізувати кому-небудь чи на чомусь волосся, шерсть і т. ін. // Підрізувати волосся яким-небудь способом, за якоюсь модою, за якимсь зразком і т. ін. // Підрізувати, укорочувати (листя, гілки, траву і т. ін.). // Підрізувати, укорочувати гілки, траву і т. ін. на дереві, луці тощо.

Підрізувати 1. Різати, надрізати знизу, при основі або трохи, не повністю. 2. Обрізаючи кінці, робити що-небудь коротшим, меншим.3. Зрізувати верхівку рослини або частину її пагонів, щоб підсилити плодоносіння, прискорити дозрівання.

Укорочувати 1. Робити що-небудь коротшим, меншим за довжиною./ Робити коротшим, меншим за довжиною, ніж звичайно, ніж потрібно.

З визначень слова стригти, роблю висновок, що можуть бути частковими. Проте в словнику синонімів інформаціїї, яка підтвердилаю мої припущення не знайшла. Чи можуть ці три слова бути синонімами?

2
 • Укорочувати означає «зменшувати довжину чогось» («робити щось коротшим»). При цьому спосіб виконання цієї діє не фіксується. Адже є різні способи обробки матеріалів: різанням, рубкою, шліфуванням. І в залежності від того, довжину чого ми зменшуємо, множина способів може різнитися: іноді можна вкоротити від'єднянням додаткових деталей, налаштуванням телескопічної конструкції; шлях можна вкоротити, йдучи навпростець; вік можна вкоротити, ігноруючи правила безпеки.

  Приклад: сокира + колода = укоротшена колода — це укорочування, але не підрізування чи стриження.
   

 • Підрізувати означає «ріжучи, робити трішки меншим». При цьому не фіксується, в якому саме напрямі і яку саме частину ми зменшуємо. Коротко кажучи, підрізаючи, ми необов'язково зменшуємо саме довжину. Хоча в контексті певних об'єктів підрізування може мати вужче значення (наприклад, під підрізуванням рослини мається на увазі підрізування саме верхівки або пагонів, а не, наприклад, кореня чи плодів), але в загальному випадку це будь-яке (невеличке) зменшення об'єму чогось різанням.

  Приклад: ніж + колода = колода тієї ж довжини, але з виїмкою — це підрізування, але не укорочування чи стриження.
   

 • Стригти зазвичай застосовують до підрізання (чи відрізання) багатьох (чи декількох) однотипних елементів: волосин, нігтів, листків, тонких гілок тощо.

  Приклад: ножиці + колода з листям = колода без листя — це стриження (й, можливо, підрізування), але не укорочування.
   

Щодо авторського права: у цій відповіді застосовані модифікації таких зображень, що розповсюджуються під ліцензією CC: Wood by Jugalbandi from the Noun Project, Axe by Nociconist from the Noun Project, Knife by Dávid Gladiš from the Noun Project, Scissors by kareemov from the Noun Project.

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service, privacy policy and cookie policy

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.