8

Я кожного дня слухаю від людей 'добрий вечір' та 'доброго вечора'". Підскажіть, будь ласка, який із цих двох варіантів є найбільш граматично правильний?

1

2 Answers 2

8

В експрес-уроці української мови Олександр Авраменко каже, що правильним варіантом є "Добрий вечір", причина - мовна традиція:

Добрий вечір тобі, пане господарю

А не "доброго вечора тобі".

Дивимося на сайті Цікава мова:

По-перше, українці віками віталися "Добрий день!" і "Добрий вечір!". Саме форми в називному відмінку наявні і в народній творчості, і у творах письменників. Натомість форми "Доброго дня!" і "Доброго вечора!" практично відсутні і там, і там.

По-друге, вітальні формули самі в собі є побажаннями. Це усталені конструкції, слова ввічливості. У різних піснях ми чуємо "Добрий день вам, люди добрі!", "Щедрий вечір, добрий вечір добрим людям на здоров'я!", "Добрий вечір тобі, пане господарю!" і так далі.

По-третє, для того, щоб побажати щось людині, кажуть: "Гарного дня (вам)!", "Вдалого дня (вам)!". Такі побажання переважно говорять на прощання, а не при зустрічі.

Є схожа стаття і на сайті Українська мова, де теж пише, що правильно казати "добрий вечір".

Хоча, сайт Як правильно зазначає, що можливі обидва варіанти і навіть пише, що варіант "доброго вечора" стає поширенішим. І все ж, я б радив вам використовувати варіант "добрий вечір", бо навіть у Російсько-українському словнику можна знайти його, а от "доброго вечора" там немає.

-3

Коли звертають до декількох людей- доброго вечора Коли звертаються до однієї людини-добрий вечір

2
  • 1
    Ласкаво просимо до сайту Ukrainian Language.SE! Наші критерії якості дещо відрізняються від того, що можна побачити на мовних форумах і блоґах. Необґрунтовані відповіді базуються лише на думці їхнього автора і тому викликають хвилю диспутів і заперечень. А якісні відповіді ґрунтуються на якісних джерелах: словниках, поважних сайтах тощо. Будь ласка, перегляньте сторінки tour, How to Answer а також «Якими мають бути гарні відповіді». Ви завжди можете виправити відповідь, зробивши її більш аргументованою. Для цього натисніть edit. Aug 2, 2020 at 12:36
  • 1
    Цікава версія. Що саме Ви можете сказати на її підтримку? Як обґрунтувати?
    – Sasha
    Aug 2, 2020 at 15:03

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service and acknowledge you have read our privacy policy.

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.