2

Чому суфікс юва випадає якщо перетворити слово хвилювати на активний дієприкметнік теперішнього часу хвилюючий?

• 3
    Ласкаво просимо до сайту Ukrainian Language.SE! Запитання, які не демонструють спроби автора самостійно відповісти на нього, змушують інших «вгадувати», чого саме хоче автор, і тому заважають надавати точні відповіді. Будь ласка, перегляньте сторінки tour, How to Ask а також «Якими мають бути гарні запитання і відповіді». Щоб виправити запитання, натисніть edit у лівому нижньому куті під запитанням. Ще раз, ласкаво просимо і дякуємо, що приєдналися до спільноти! Скажу точніше: уточність, будь ласка, чому вважаєте, – P. Vowk Oct 9 '18 at 14:56
  • що суфікс юва не має випадати. Поки ставлю мінус. По мірі редаґування посту будемо бачити, що робити з ним. – P. Vowk Oct 9 '18 at 14:57
  • Мій вчитель української мови казав що не може відповісти на це запитання. Моя ціль це дізнатися чи на це питання взагалі є відповідь. – user10474749 Oct 9 '18 at 14:59
  • 1
    тоді пропоную вам ось що: 1. пошукайте в правописі / загалом в інтернеті правила творення активних дієприкметників. 2. напишіть у запитанні, що ви питали у вчителя, він не зміг дати відповіді, ви пошукали в інтернеті, і знайшли ось таку інформацію. Вичерпної відповіді на ваше запитання та інформація не дає, то ви б хотіли уточнити те й те. Таке запитання буде прийнятним для спільноти. – P. Vowk Oct 9 '18 at 15:06
  • 1
    редагувати запитання можна через кнопку edit під ним. Ми справді раді вас вітати. Просто ознайомлюємо з правилами спільноти, щоб у подальшому плідніше співпрацювати) – P. Vowk Oct 9 '18 at 15:07
1

Я вважаю, що це запитання цілком зрозуміле.

Автор має на увазі, що канонічна форма дієприкметника формується із дієслова заміною суфікса -а(ти)/-я(ти) на -уч(ий)/-юч(ий). Але є дієслова, що мають канонічну форму з суфіксом, який зазвичай позначає протяжність дії -увати/-ювати (відсутня форма «хвиляти»), і цим самим вводять автора в оману. Власне, це і є відповідь на запитання.

До речі, саме цей фактор використовується лінґвістами, які виступають проти активних дієприкметників в українській мові взагалі.

| improve this answer | |
  • Є хоч одне дієслово, в якому при творенні активного дієприкметника -ва- зберігається? – Sasha Oct 9 '18 at 15:52
  • @Sasha, якщо запитання до мене, то я не стверджував, що воно зберігається. Менше з тим — «забуваючий». І ще «охрєнєваючий». :-) – bytebuster Oct 9 '18 at 15:57
  • Вболіваючий, зігріваючий — виходить, є навіть у літературних дієсловах. Знати б тепер, від чого це залежить (чи зберігається -ва-). Якщо чесно, я зовсім не зрозумів ані сенсу запитання, ані сенсу відповіді (але не кажу, що щось не так, може, це я сьогодні не в тямі). – Sasha Oct 9 '18 at 16:03
  • @Sasha, це нечесно! :-) У запитанні йшлося про -ува- / -юва-, а ваші приклади — -іва-. Тим більше, що існує канонічна, безсуфіксова форма «гріти». – bytebuster Oct 9 '18 at 16:24
  • «Охрєнєваючий» — теж не -ува-. Забуваючий (помітив це редагування лише зараз), а також недочуваючий/розсуваючий — не певен, що підходять, бо не дуже тямлю, де тут корінь переходить у суфікс. – Sasha Oct 9 '18 at 16:47

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service, privacy policy and cookie policy

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.