5

Працюючи із німецьким текстом, одне із словосполучень я переклав як "солені палички", однак викладачка пізніше виправила "солені" на "солоні" і, на жаль, я не мав змоги спитатися чому так.

Першим ділом я заглянув до СУМу, де знайшов визначення як одного, так і другого слова, і ось, що я там побачив:

Солоний - приправлений сіллю, із характерним смаком, що його надає сіль (про їжу).

А от "солений" - це той, що приготовлений солінням (наприклад, солені огірки). Підтверджують це й інші джерела, наприклад, «Словник-довідник з українського літературного слововживання» С. І. Головащука (1, 2).

Хоча, для мене ця інформація здалася дивною, тому що у мене вдома (Галичина) люди кажуть, що страва - солена, а от огірки (ті, які закриваються в банці), наприклад, - солоні (та й судячи із статті на Вікіпедії, не лише у мене вдома так кажуть).

Тому у мене виникло питання чи не можуть ці слова бути синонімами? Пошуки в словнику синонімів, не дали ніякого результату. Крім того я ще знайшов рецепт "соленого печива", але гадаю, що цей сайт не є надійним джерелом.

Отож, чи можуть ці слова інколи заміняти один одного? І чи казати "солоні огірки"/"солені палички" - це помилка?

3
  • 1
    думаю, це слова зі значеннями, що частково перекриваються; причому спектр значень кожного з цих слів, можливо, ще й залежить від мовця/діалекту (припускаю, що може виявитися так, що те, що для одного солене, для іншого солоне)
    – Sasha
    Commented Oct 2, 2018 at 13:27
  • 1
    солоні огірки точно не помилка, бо є в СУМ-11 (4-е значення слова солоний) — і в корпусі GRAC-3 трапляється в 17 разів частіше за солені огірки
    – Sasha
    Commented Oct 2, 2018 at 13:28
  • Прошу звернути увагу на те, що солоний - прикметник, а от солений - дієприкметник від слова "солити". Вода в морі - солона - це її характеристика, страва - зазвичай не буде солена, якщо не посолиш. Огірки солоні не тому, що ми їх солимо, свою соленість вони набирають із маринаду... і т.д. Commented Oct 15, 2018 at 7:37

0

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service and acknowledge you have read our privacy policy.