0

Цікавить чи є в українській слово, яким можна було б замінити іншомовне "клонування".

Клонування -процес створення ідентичних копій (тиражування) організмів або інших об'єктів у біології.

Приклад вживання:

На початку 70-х років XX ст. були розроблені методи клонування бактерій та вищих рослин.

На Словотворі ще немає остаточно вибраного варіанту, але серед запропонованих є такі: двійничення (цього слова немає в СУМі), подвоєння (знаходимо це слово в СУМі, однак воно означає "збільшення в два рази"), множення (є в СУМі, однак лише як математичний термін), відтворення (є в СУМі і має значення: "Передавати що-небудь з максимальною точністю").

Отож, чи справді можна вважати слово "відтворення" відповідником до слова "клонування? І як тоді бути із словом "клон"? Адже тут, мені здається, найкращим відповідником буде "двійник".

• 1
    Я б синонімами клонування назвав: копіювання, дублювання — але не знаю, наскільки вони Вас влаштують, бо вони теж нещодавнього іншомовного походження. «Словники України on-line» в ролі синоніма до копіювати також пропонують перебивати (в мене чомусь асоціація з дитячими перебивачками (напівпрозорими наклейками) початку 90-х) і відтворювати. Мабуть, найкращі еквіваленти — це справді відтворити й дубль/дублікат/копія/двійник. Ні, звісно, повними відповідниками вони не будуть, адже значення цих слів значно ширші. Також є сумніви щодо двійник. – Sasha Sep 6 '18 at 12:49
  • 1
    Оскільки двійник за словником передбачає зовнішню подобу. А клон може бути й не подібним зовнішньо через різні умови розвитку. І також бути досить віддаленим у часі (типу, якщо клонувати когось, коли він уже не дитина чи навіть зовсім старий, то вони з клоном будуть ззовні несхожі просто через різний вік). – Sasha Sep 6 '18 at 12:51
  • А якщо обрати "відтворення" як відповідник, то як тоді замінити "клон"? – Анатолій Sep 6 '18 at 17:49
  • Іменник не зобов'язаний бути одного кореня з дієсловом. Але якщо дубль/дублікат/копія для Вас занадто закордонні — то поки що в мене ідей більше немає. Upd.: Хм, а як щодо використання загальніших слів типу дитина, плід тощо? – Sasha Sep 6 '18 at 18:00

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service, privacy policy and cookie policy

Browse other questions tagged or ask your own question.