2

Катало́нія (кат. Catalunya, окситан. Catalonha, ісп. Cataluña) - автономний регіон Іспанії.

Завжди думала, що правильно говорити саме "Каталонія", але останнім часом чую, що говорять і "Каталунія". То який же варіант є правильним? В мережі нічого не знайшла з цього приводу.

1
  • 1
    Іспанське Cataluña та каталонське Catalunya вимовляється ближче до "Каталунья" ніж до "Каталонія". Але фонетична близкість не означає літературну правильність з точки зору української мови.
    – Artemix
    Aug 29 '18 at 16:04
1

У Вікіпедії знаходжу варіант:

Катало́нія

В Орфографічному словнику slovnyk.ua утворено прикметник від цього слова, але творення спостерігаємо однакове:

КАТАЛОНСЬКИЙ, -а, -е. Стос. Каталонії і каталонців. ** Каталонська мова – мова каталонців.

Навіть в українсько-польському словнику Glosbe є стаття, присвячена цьому слову:

Каталонія

Отже, літературним є варіант Каталонія.

2
0

Першовимова

За каталоньскої через звучневої міжнародної абетки є [kətəˈluɲə]. Украӥньська звуку шва, тобто [ə], не має, але вже передаємо як а. Тому за першовимовою найблизькіше є Каталуня, так і записали булґарцї, а посеред украӥньської таке майже не зустрічається.

Однак, таке слово незвично відмінювати, можливе непорозуміння, тобто ня може вказувати на жінку, а також чутливо відріжняється від узвичаєного наростка ія для краӥн. Тому матимемо згадане Каталунія, котре вже частіше стрічається, хоча переважно як повна назва чи чогось иншого. Але і тут є недоліки з наслїдуванням першовимови: украӥньська зберігає корінь каталунь для усього подальшого. Тобто наприклад каталуньцї, але вони себе вже звуть catalans — каталанс.

Літературна

Тому літературна, узвичаєна чи унормована насправді є непоганим способом назвати так краӥну, тобто Каталонія, або точніше кореня каталонь (під впливом московської/их звук/знак ь правописно викидається — каталонський). Бо ненаголошенне о може наближатися до у чи рідше а, правда, маємо недоліка: тут о наголошена.

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service, privacy policy and cookie policy

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.