4

Цікавить наголос у слові "занесло". Адже у СУМ-11 знаходжу:

ЗАНЕ́СТИ, отже, занЕсло.

В Орфографічному словнику подають подвійний:

занЕстИ

А в цьому Словнику наголосів вказано, що наголос падає на останній склад:

занестИ

Виходячи з усього цього, щось розгубилася... То де все ж таки наголос у слові занесло, що утворене від занести?

• У СУМ-11 наголос, наскільки я бачу, занести́, а не зане́сти [1, 2] (а те, що Ви бачите тут — це, здається, просто помилка розпізнавання; на сайті sum.in.ua й в інших онлайн-версіях, на жаль, багато таких описок, тож у випадку сумнівів завжди варто перевіряти нерозпізнану версію). І в СУМ-20 теж занести́. – Sasha Aug 26 '18 at 13:38
  • я зрозуміла. Добре, а як тоді бути з орфографічним, де є подвійне наголошування? Це одрук? – Oksanka S. Aug 26 '18 at 13:59
  • Ну, те, що я написав, не скасовує питання. Просто трішки звужує — деякі словники дають «занести́», а деякі дають подвійний. Просто вточнив. – Sasha Aug 26 '18 at 14:02
4

Справді, різні джерела подають неднакову інформацію. Наприклад, у Дивослові Олександр Авраменко подає наголос занестИ, а у Словниках України on-line знаходимо подвійний наголос. Однак, згідно з правилом

Правильними є наголошення кінцевого складу в дієсловах типу: нестИ, вестИ, везтИ та ін. Наприклад: нести- принестИ, пронестИ, занестИ, піднестИ, внестИ... (а не принЕсти, занЕсти...).

Знайшла також цікаву інформацію (можливо, не зовсім це зараз має відношення до нормативності, але цікаво для роздумування) Івана Огієнка про відміну галицького наголосу( cпочатку подано наголос галицький, а в дужках — східно-український.) занеслО (занЕсло).

У Словнику української мови за ред. Б. Грінчнека:

Занести́, -ся.

На мою думку, все-таки правильний наголос занеслО.

• Якось не віриться, що зане́сло — східноукраїнський, а занесло́ — галицький (здається, навпаки, хоча я бачу, що в джерелі написано так; можливо, в джерелі помилка, хоча, мабуть, це радше мені неправильно здається). – Sasha Aug 26 '18 at 14:25
4

Ось стаття присвячена наголосу в українській мові, де вказано, що потрібно казати "занестИ" (див. короткий словник наголосів). А ось тут також йдеться про наголос і цитую:

Правильними є наголошення кінцевого складу в дієсловах типу: нести, вести, везти та ін. Наприклад: нести- принести, пронести, занести, піднести, внести... (а не принести, занести...).

Крім того вже в наведеному вами Словнику Наголосів вказується на те, що потрібно казати "занестИ". Отож, ми можемо зробити висновок, що у цьому слові наголошений останній склад і не може бути ніяких інших варіантів (якщо ми говоримо про літературну українську мову, а не про діалекти).

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service, privacy policy and cookie policy

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.