1

Екстрим — екстраординарні дії, пов'язані з небезпекою для життя. Також є екстримальні види спорту, екстримали та екстримальні ситучації або умови.

Цікавить чи є відповідник в українській мові для "екстирму" або ж чи його можна утворити, щоб він зберіг значення цього слова. На Словотворі пропонують варіант "межовництво", однак він не є підтвердженим. Крім того, хоч "екстрим" походить від "extremus" — "межовий", мені здається сьогодні це слово більше асоціюється із небезпекою для життя. Тому, можливо, слово "небезпека" і є відповідником до слова "екстрим"? Тоді отримаємо "небезпечні види спорту", "небезпечна ситуація", однак як бути в такому випадку із словом "екстримал"?

1 Answer 1

1

Хоча не всі мовознавці довіряють СУМ-20, але слова "екстрим" та "екстремал" в ньому присутні, тому нормативні.

ЕКСТРИМ у, ч. 1. Сукупність будь-яких дій, пов'язаних з відчуттям небезпеки, ризиком і т. ін. Маршрути в карстових печерах різні за рівнем складності. Якщо екстрим не лякає, кожен може взяти участь у розвідуванні нових ходів (із журн.); Унікальний ландшафт Присамар'я – живописні озера і стариці, сфагнові болота і заплавні луки, солончаки і піщані дюни – спокушає любителів автоперегонів по пересіченій місцевості, які шукають екстрим (з газ.). 2. розм. Надзвичайна ситуація, подія, переживання і т. ін. Погода інколи підносить нам такі сюрпризи, які спрогнозувати неможливо. Травневий екстрим не зміг передбачити ніхто (із журн.).

ЕКСТРЕМАЛ а, ч. Той, хто вдається до надто ризикованих дій спортивного характеру, трюків, отримуючи задоволення. “Чому Африка?” – згадався їй рекламний слоган українських екстремалів .. Євка не допускала й миттєвого жалю за комфортом (І. Карпа); З цієї вантової конструкції на Черепановій горі ризикують стрибати хіба що екстремали – трамплін нестійкий і здригається навіть від вітру (з газ.).

Орфографічний словник української мови

екстрема́л іменник чоловічого роду, істота людина, що займається екстремальними видами спорту

Отже, слова "екстрим" та "екстремал" можемо сміливо використовувати у всіх видах мовлення.

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service and acknowledge you have read our privacy policy.

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.