2

Як вже бачно з назви питання тут не про чинного — 2015 року — чи навіть харківського правопису — 1928 року, а про правопису Желехівського, як я сам взнав.

Я натрапив на

Іван Франко писав: «Де житє, там і поезія, але житє тільки там, де ідея — і зловити гру житя значить зловити невидимий і пахучий етер ідеї»

Не знаю чи правда Іван таке писав, але напевно вживав, оскільки збережений твір з такою назвою: Житє і слово. А перелік правописів вказує саме на желехівку, там також згадано про Франка і приклади таких слів:

В іменниках середнього роду не відбувалося подовження шелестівок і писано закінчення є відповідно до наддніпрянського я: зїлє, житє, знанє;

Шелестівка — це приголосний. Гадаю, відмінювання теж буде відміним від чинного — і саме це мене цікавить. Як розумію, слово є очевидним середнього роду, як зараз.

1 Answer 1

1

Вікі підказує

Желехівку закріплено в «Руській граматиці» С. Смаль-Стоцького й Т. Ґартнера, що вийшла у світ 1893 року у Львові […]

Ця стаття правопису (правда, 1892 року) про те, однак не дуже розказує про відмінювань, лиш наведено приклади, причому без підпису відмінків і з иншим порядком — я визначив лиш за иншими словами і порівнянями з чинними, нп. часть, річ.

Наш приклад, приведу до лїпшого вигляду з підписами, але без зміни порядка:

відмінок однина множина
називний нарікан-є нарікан-я
родовий нарікан-я нарікань
давальний нарікан-ю нарікан-ям
знахідний нарікан-є нарікан-я
кличний нарікан-є нарікан-я
орудний нарікан-єм нарікан-ями
місцевий нарікан-ї,-ю нарікан-ях

Для порівняня чинне:

відмінок однина множина
називний наріка́нн-я наріка́нн-я
родовий наріка́нн-я наріка́нь
давальний наріка́нн-ю наріка́нн-ям
знахідний наріка́нн-я наріка́нн-я
кличний наріка́нн-я наріка́нн-я
орудний наріка́нн-ям наріка́нн-ями
місцевий наріка́нн-і,-ю наріка́нн-ях

Цїкаво, шчо кличний за порядком на 5 місцї. Також з приємного:

• нема збігів між множиною та одниною

• виглядає і поводе ся як звичаєвий [але мякий, тобто з ь] середнїй рід, для порівняня:

відмінок однина множина
    називний сел-о́ се́л-а
    родовий сел-а́ сіл
    давальний сел-у́ се́л-ам
    знахідний сел-о́ се́л-а
    кличний сел-о́ се́л-а
    орудний сел-о́м се́л-ами
    місцевий сел-і́,-у́ се́л-ах
1
  • 1
    Це і є звичайний середній рід. Від м’якої відміни його різнить лише фонетичний перехід -ьjе(мъ) > --ьja(мъ), з наступним подовженням приголосного.
    – Paul Gor
    Commented Nov 5, 2018 at 18:04

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service and acknowledge you have read our privacy policy.

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.