8

Цікавить чи є якась різниця у вживанні слів "калабаня", "ковбаня" та "калюжа". Всі ці слова знаходимо в СУМі, і якщо біля слова "калабаня" бачимо, що це діалектизм, то біля слів "ковбаня" (раніше такого слова не доводилося зустрічати) та "калюжа" таких позначок немає. На Вікіпедії також знайшов такі синоніми до цих слів, як "баюра", "барліг", "калабатина" (також має позначку, що це діалектизм), "бакай" (діал.) та "ковтьоба" (діал.). Вони також є в СУМі.

Отож, виходить слів, які б означали "заглибина в ґрунті, наповнена водою або іншою рідиною" дуже багато в українській мові. Однак, цікаво які з них краще вживати в творах ЗНО. І якщо з тими словами, у яких є позначка "діал.", ще все зрозуміло, то як бути із такими, як "калюжа" (спершу думав, що це росіянізм, але прочитавши цю статтю, я виявив, що саме слово "лужа" було утворено від українського варіанту), "ковбаня", "баюра" та "барліг"? Чи є між цими словами якась значна різниця, чи ми можемо без сумнівів вживати всі ці слова?

1
  • Дуже хороше питання, дякую. Хочу запропонувати до використання ще неповний, але новіший словник СУМ-20, всі слова, які ви шукали для цього питання, там вже є: services.ulif.org.ua/expl. Якщо він вам буде до вподоби, виділіть, будь ласка, кілька хвилин, щоб поставити посилання саме на нього.
    – P. Vowk
    Jul 20, 2018 at 11:50

1 Answer 1

4

В принципі значної різниці між цими словами немає. Ви можете вживати кожне з цих слів у повсякденному житті. Головне, щоб вас розуміли. Наприклад, "барліг" у своєму четвертому словниковому значенні особисто мені був невідомим.

БАРЛІ́Г, лога і логу, чол.

  1. Болото; калюжа.

Також треба відзначити, що деякі з цих слів мають відтінки у значенні. Наприклад, "ковбаня" згідно з словником - саме вибоїна, в той час як "калюжа" може бути просто водою, розлитою на поверхні; "баюра" ж має значення саме великої калюжі.

Щодо ЗНО, то я раджу використовувати "сухіші" й найпоширеніші синоніми слів, оскільки власне висловлення у форматі ЗНО не передбачає перевірку творчості у тексті, а лише дотримання правопису та форми, передбаченої ЗНО.

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service and acknowledge you have read our privacy policy.

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.