4

На сайті Словотвір шукаючи відповідники до слова "адаптер" ("пристрій, який з'єднує між собою інші пристрої з різними способами подання даних, узгоджуючи ці способи шляхом використання відповідних програмних і технічних засобів") наткнувся на такі можливі варіанти як "перехідник" і "пристосовувач", однак в СУМі таких слів немає. Проте, вдалося там знайти таке слово як "перевідник" (пристрій, за допомогою якого що-небудь переводять). На Вікіпедії про це слово також є інформація: "пристрій, за допомогою якого що-небудь переміщають у нове положення, змінюють напрям руху потоків, приладів, знарядь тощо". А якщо подивитися на різновити перевідників, що це слово більше пов'язане із трубопроводами, а не комп'ютерною технікою (слід також зауважити, що інформація там була взята із "Малої гірничої енциклопедії").

Якщо загуглити слово "перехідник", то отримаємо безліч варіантів в онлайн магазинах техніки: "перехідник моніторний", "перехідник Apple", тощо. Також на Вікіпедії вдалося зустріти статтю "Герметичний стикувальний перехідник", однак в цьому контексті по "перехіднику" переходять люди між модулями МКС.

Щодо "пристосовувача", то вдалося лише знайти статтю "СПІВВІДНОШЕННЯ СИНОНІМІВ ТА ВАРІАНТІВ У СУЧАСНІЙ КОМП’ЮТЕРНІЙ ТЕРМІНОЛОГІЇ", де він подається синонімом до слова "адаптер".

Отож, чи підходить хоч якесь з наведених мною слів для заміни "адаптера" чи, можливо, в українській мові є інші влучніші варіанти? Щодо "перехідника" та "пристосовувача" у мене є сумніви, бо їх немає в СУМі, а от "провідник" хоч і є там, але я не впевнений, що це те, що потрібно.

1 Answer 1

3

В СУМ-20 присутнє саме слово "адаптер", що даж повне право використовувати його як в усному мовлені, так і в офіційних документах.

АДАПТЕР а, ч. 1. Пристрій для зв'язку комп'ютера з периферійними приладами. Адаптер забезпечує сполучення монітора з комп'ютером і служить для відображення на екрані кольору і графіки (з наук.-техн. літ.).

  1. Пристрій для перетворення механічних коливань в електричні з метою відтворення механічних записів звуків; звукознімач. Найкращий рівень запису забезпечує професійний магнітофон, який має вмонтований адаптер для запису з телефонної лінії (із журн.).

  2. Пристрій для перетворення електричних сигналів або напруги живлення.

"Перехідник" лише частково та не зовсім точно може замінити слово "адаптер" (знач.3)

Великий тлумачний словник (ВТС) сучасної української мови

ПЕРЕХІДНИК 1. Муфта для з'єднання циліндричних частин технічного пристрою, що мають різний діаметр.

  1. Складова частина стикувальної системи космічного корабля (станції), що служить для переходу космонавтів; перехідний модуль.

  2. Пристрій для з'єднання електричної розетки і вилки різних систем, конструкцій.

"Провідник" - погоджуюсь з Вами не зовсім тей варіант, який потрібен.

На мою думку краще вживати "адаптер" або "пристосовувач" (від "пристосовувати")

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service and acknowledge you have read our privacy policy.

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.