27

У відповідь на привітання зі святом чи побажання здоров'я завжди говорю взаємно (або дякую, взаємно).

Останнім часом дуже рідко чую у відповідь взаємно, натомість вживають варіант навзаєм. Це слово є милозвучним, але абсолютно новим для мене.

Яке походження слова навзаєм? Чи є воно коректним/правильним/рекомендованим у розмові? Чи була якась подія, яка стала каталізатором частішого використання цього слова останнім часом?

27

Словник української мови позначає слово навзаєм як діалектне. Наголос на другому складі.

НАВЗА́ЄМ, присл., діал. Взаємно. Знов регіт розлігся, знов жарти навзаєм (Леонід Первомайський, II, 1958, 318); Зустрічаючись, іноки цілують навзаєм руки (Павло Загребельний, Диво, 1968, 255).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 5, 1974. — Стор. 29.

Дійсно, останнім часом вживається частіше, аніж взаємно. Напевне, щоб уникати можливих аналогій з російським взаимно (пересторога щодо калькування). А також, мабуть, тому, що співзвучно з іншими прислівниками, яких є багато, що починаються з на-: навмисне, наперекір, напоказ, навпочіпки, нашвидку, навколішки тощо.

0

Походить від польского nawzajem

New contributor
Viktor Byshkin is a new contributor to this site. Take care in asking for clarification, commenting, and answering. Check out our Code of Conduct.
  • Я думаю, Ви маєте рацію — це схоже на повторне запозичення з польської (чому повторне — бо сам корінь спільнослов'янський, але саме така форма, можливо, була порівняно нещодавно запозичена з польської). Але тут питання доволі делікатне, і не можна стверджувати таке без доказів. Можливо, є якісь джерела, що доводять таке походження? Або можна написати так: «Я вважаю, що це слово походить з польської, бо перший ужиток укр. „навзаєм“, що я знайшов, — такого-то року, а перший ужиток пол. „nawzajem“ — такого-то (набагато раніше)». – Sasha 3 hours ago
  • 1
    Але цікаво, що пошуком у ГРАК і NKJP я не зміг довести цю гіпотезу: найстаріше трапляння „навзаєм“ у ГРАК, — 1865, а „nawzajem“ у NKJP — 1889. – Sasha 3 hours ago

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service, privacy policy and cookie policy

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.