3

У СУМі знаходжу значення слова командировка:

КОМАНДИРО́ВКА, и, жін. Те саме, що відрядження 2—4. — Всього три дні був у командировці, а вже занудьгував за ними (Олесь Донченко, VI, 1957, 537); [Ольга:] Я піду.. в місто, пошукаю номер в готелі.. Дай мені твій паспорт — про всякий випадок і командировку (Іван Кочерга, II, 1956, 317).

Словник синонімів також подає ці два слова:

ВІДРЯ́ДЖЕННЯ (поїздка, пов’язана з службовим дорученням; посвідчення про таку поїздку), КОМАНДИРО́ВКА рідше. Інженери.. повертаються з відрядження (О. Довженко); Мигцем глянув у передане Ігорем відрядження, недбало кинув його на стіл (Ю. Шовкопляс); - Всього три дні був у командировці, а вже занудьгував (О. Донченко).

Однак, Словник-антисуржик вказує, що слово командировка -це суржик:

КОМАНДИРОВКА

відрядження

Отже, чи є командировка нормативним словом, чи суржиком?

4

Сучасний «Словник української мови» в 20 томах уже подає «командировка» як розмовне:

КОМАНДИРО́ВКА, и, ж., розм[овне]. Те саме, що відря́дження 2, 3. — Може, він поїхав кудись? Ну, звичайно, він поїхав у командировку! — зміркував професор (В. Підмогильний); — Всього три дні був у командировці, а вже занудьгував за ними (О. Донченко); Рано-вранці Явині батьки поїхали на кілька днів до Києва звітувати про свою закордонну командировку на Виставці передового досвіду (В. Нестайко); [Ольга:] Я піду .. в місто, пошукаю номер в готелі .. Дай мені твій паспорт — про всякий випадок і командировку (І. Кочерга).

Відподвідно слово «відрядження» є бажанішим.

Трішки старіші «Словники України on-line» від УМІФ хоч і не позначають «командировка» як розмовне, але в переліку синонімів маркують його приміткою «рідше»:

ВІДРЯ́ДЖЕННЯ (поїздка, пов'язана з службовим дорученням; посвідчення про таку поїздку), КОМАНДИРО́ВКА рідше. Інженери.. повертаються з відрядження (О. Довженко); Мигцем глянув у передане Ігорем відрядження, недбало кинув його на стіл (Ю. Шовкопляс); — Всього три дні був у командировці, а вже занудьгував (О. Донченко).

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service, privacy policy and cookie policy

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.