1

На сайті Glosbe знайшла інформацію у російсько-українському словнику, що:

придумать - вигадувати.

До цього часу була впевнена, що так справді є і слово придумати - русизм. Однак навіть у словнику української мови за ред. Б. Грінченка стаття все ж є!

На основі цього у мене виникає питання: слово придумати - слово питоме чи русизм?

1 Answer 1

1

Слово придумати знаходимо в CУМі:

ПРИДУ́МАТИ див. придумувати.

Шукаємо за відсиланням:

ПРИДУМУВАТИ, ую, уєш, недок., ПРИДУМАТИ, аю, аєш, док., перех. 1. Гадаючи, міркуючи, додумуватись до чого-небудь. // Створювати або винаходити що-небудь таке, чого раніше не існувало. Їх [гостей] треба було почастувати надзвичайними яблуками і гарними піснями. // Добирати потрібну фразу, слово і т. ін. // Вигадувати, підшукувати для кого-небудь заняття, роботу, призначати комусь покарання і т. ін. 2. Вигадувати що-небудь неіснуюче, фантастичне. // Створювати що-небудь в уяві. // тільки док. Зробити або сказати що-небудь несподіване.

Ні в одному значенні немає позначки рідко, розм. і інших, які б могли поставити під сумнів походження цього слова. У Словнику синонімів Л. Полюги знаходимо, що ці слова синоніми:

вигадувати (описувати те, чого немає) видумувати, придумувати, вимишляти, фантазувати, мудрувати, (на основі відомого) імпровізувати, розм.: плести, плескати. Також знаходимо ці слова як синоніми в іншому Словнику синонімів. Отже, слово придумувати є питоме.

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service and acknowledge you have read our privacy policy.

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.