5

Завжди думала, що ізюм - це росіянізм і дуже здивувалась, коли знайшла у СУМі]2 словникові статті: ізюм і родзинки. Ці слова знаходжу як синоніми у Словнику синонімів. Також знайшла у праці Секрети української мови. Святослав Караванський:

Питома українська форма - родзинки, російська форма- изюм , Накинута форма - ізюм

Отже, ізюм -це росіянізм? Якщо ні, то яке його походження і чи відрізняється воно за значенням від родзинок?

2

Цікаво, що слово "родзинки" - це полонізм (від. пол. "rodzynki"), а от слово "ізюм" потрапило до нашої мови з тюркської ("uzum").

Отож, як бачите і перше і друге слово є запозиченими, але можна вживати спокійно їх обидва, так як потрапили вони у нашу мову давно і вже встигли в ній вкорінитися. Доказами цього є те, що ми зустрічаємо їх у СУМі, як ви й написали. За значенням ("сушені ягоди винограду") ці слова також ніяк не відрізняються.

В Гугл перекладачі, якщо перекласти, наприклад, російське "изюм", то отримаємо як варіант "ізюм", так і варіант "родзинки".

2
 • 4
  Краще не використовувати гугл-перекладач для підтвердження або спростування лінгвістичної інформації. По-перше він був створений для того щоб замінити лінгвістичний підхід статистичним (але це не дуже спрацювало). По-друге - переклад з мови на мову використовує англійську як проміжний етап (тобто під час перекладу з російської на українську на справді текст спочатку перекладається на англійську, потім з англійської - на українську). По-третє, якщо слова гугл не знає, він його транслітерує. Неіснуюче слово "изьюменга" (рос.) стає "ізюменга" (укр.) або навіть scud (анг.) або izyumenga (анг.)
  – Artemix
  Jun 18 '18 at 8:40
 • 2
  @Artemix, «під час перекладу з російської на українську на справді текст спочатку перекладається на англійську, потім з англійської - на українську» — здається, вже ні, але з іншим згоден: Google Перекладач — абсолютно не доказ, там будь-яка маячня може наводитися (зокрема користувачі можуть пропонувати власні варіанти (іноді безграмотні або створені заради жарту)).
  – Sasha
  Jun 21 '18 at 10:08

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service, privacy policy and cookie policy

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.