5

Як правильно сказати "плести" чи "в'язати" одяг? "Плетений" чи "в'язаний" одяг?

Визначення із СУМ-11:

В'язати 3. Плести що-небудь спицями, гачком і т. ін. Чорнявий чоловік старі нерети понаправляв і почав в'язати новий (Марко Вовчок, VI, 1956, 233); В кутку біля настільної лампи бабуся в'язала мені рукавицю (Леонід Смілянський, Сашко, 1957, 21).

Плести 1. Перевиваючи пасма, волокна, нитки і т. ін., з'єднувати в одно ціле; виготовляти що-небудь виттям, переплітанням. Плести косу; Плести панчоху.

Я заплуталась в даних визначеннях, оскільки в першому з них присутне друге. В'язати означає плести?! Чи може це означати, що слова синоніми?

Якщо із визначення "светр" все зрозуміло:

Светр в'язана тепла кофта без застібок з високим коміром, яку одягають через голову.

Як бути з іншим одягом - сукня, спідниця, шарф, шапка та ін., правильно сказати "плетена/ий" чи "в'язана/ий"?

1

Згідно з Вашим визначенням, в'язати (у третьому значенні) є частковим випадком від плести (в першому):

В'ЯЗА́ТИ, в'яжу́, в'я́жеш, недок[онане]. <…> що і без прям[ого] дод[атка]. Плести що-небудь спицями, гачком і т. ін. Чорнявий чоловік старі нерети понаправляв і почав в'язати новий [нерет] (Марко Вовчок); Бабуся Одарка все в'язала свої панчохи (В. Підмогильний); В кутку біля настільної лампи бабуся в'язала мені рукавицю (Л. Смілянський).

Тобто слово в'язати передбачає певну технологію (на яку словник натякає словами спиці й гачок), тоді як плести можна більшою кількістю способів. Наприклад, косу ми плетемо (заплітаємо, розплітаємо тощо), а не в'яжемо — це не підпадає під технологію в'язання (ми робимо це просто руками; Leipzig Corpora Collection знаходить 718 «заплести» + 315 «заплітали» + 294 «розплітали» + 265 «заплітати» + 227 «заплетену» + 199 «розплела» + 194 «розплітати» + 175 «плести» + 145 «сплести» + 132 «розплітав» + 99 «розплітає» + 87 «розплітала» + 82 «розплітають» + 79 «заплели» зліва від словоформи «косу», але жодного разу чогось із коренем -в'яз-). Так само ми зазвичай плетемо, а не в'яжемо побутові предмети з лози (Тарас Щевченко: «З лози колисочку плете // та плаче праведная мати, // колиску тую плетучи»), сіті (Іван Франко: «Старі діди, поважні, сивобороді, походжали коло хат, то дещо тешучи, то плетучи сіті на звіра та на рибу»; 100 «плести» + 68 «плів» + 59 «плете» + 58 «плетучи» + 41 «плетуть» + 40 «плели» й жодного на -в'яз- у корпусі), вінки (Петро Козланюк: «З оцих дзвіночків дівчата плели віночки на голови»; 3902 «плели» + 1681 «плетуть» + 744 «плести» + 251 «сплетені» + 223 «плела» + 124 «сплітали» + 115 «плете» + 113 «сплели» + 102 «сплести» й жодного на -в'яз- у корпусі) тощо.

Тобто muffin у вилученій відповіді мав рацію, що «в'язати більш конкретизоване».

Також у в'язати є ще інші значення. Зокрема зав'язати можна вузол (і косу теж можна зав'язати вузлом, але це зовсім не те саме, що заплести). Але це, по-моєму, мало стосується контексту запитання.

Також принаймні частину з тих речей, які можна плести, але не можна в'язати, можна вити (завивати; не в значенні «по-вовчи кричати», а в значенні «вплітати, робити завитки») — але різницю в значенні між цим словом (словами) і плести/в'язати не розглядав.

0

На Вікіпедії є стаття "В'язання", де слова "плетіння" та "в'язання" вживаються як синоніми. І спершу я подумав, що можливо в'яжеться лише гачком, однак знайшов такі слова:

Плетіння гачком як один з різновидів декоративно-прикладного мистецтва у нашій країні відоме з давніх давен і з кожним роком все поширюєтьсят серед прихильників активного відпочинку.

Та й навіть згідно до СУМу, на який ви опираєтеся задаючи це питання, можна побачити, що ці слова справді можуть бути синонімами. Також знаходимо підтвердження цього припущення в словнику синонімів.

А коли ми говоримо про одяг, то й справді все залежить від того яким способом його виготовили.

1

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service, privacy policy and cookie policy

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.