2

З сайту 1+1 «Міністр освіти розказала про зміни в ЗНО, лінійки та побори в школах»

Цікавить саме слово "побори"

З СУМ-11

ПОБІР перев. мн., заст.1 У дореволюційній Росії — збір грошима або натурою (на користь держави, поміщика і т. ін.). 2. діал. Дія за значенням побирати. 3. діал. Призов на військову службу.

Насторожує помітка застаріле. Чи існує синонім до слова без застереження "застаріле"?

Наведені приклади в Словнику синонімів, як на мене, зовсім не відповідають значенню даного слова в відео (знач.1), а підходять лише для знач.3.

НАБІ́Р заст. (призов на військову службу, рекрутування), ПРИЙО́М заст.,РЕКРУ́ТЧИНА, РЕКРУ́ТСТВО, НЕКРУ́ТЧИНА заст. розм.,НЕКРУ́ТСТВО заст. розм.,БРА́НКА діал. заст.,ПОБІ́Р діал. заст

4

Зди́рство, зди́рництво, зди́рщина — перший варіант пропонує зокрема російсько-український словник Кримського і Євремова в ролі перекладу для російського «побо́ры»:

Ніде́ нема́ тако́го зди́рства, як у полі́ції.

Другий і третій варіанти є синонімами до першого згідно до «Словника української мови» в 20 томах (зди́рництво, зди́рщина) і «Словників України on-line» від УМІФ.

Ще на R2U пропонують інші варіанти, але я не бачу серед них сучасніших.

Upd.: Часто «здирство» вживають у вужчому значенні, а саме так кажуть зокрема про кримінальний злочин, що підпадає під статтю 189 (офіційна назва — вимагання). Але переносний ужиток у ширшому значенні я вважаю теж доречним.

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service, privacy policy and cookie policy

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.