3

Діалог з сьогоднішньої поїздки в метрополітені. На наступній зупинці мені потрібно вийти, переді мною стоїть дідусь, запитую:

  • На наступній будете виходити?

  • Вийти можна заміж.

  • На наступній будете сходити?

  • Зійти можна з глузду.

Моя зупинка, дідусь не зрушив з місця. Довелося проштовхуватися. Я так і не зрозуміла та й не знаю, як правильно потрібно було запитати.

З СУМ-11

ВИХОДИТИ, джу, диш, недок., ВИЙТИ, йду, йдеш; мин. ч. вийшов, йшла, ло; док.

1. Іти звідки-небудь назовні, за межі чогось. 2. перен. Вибувати звідки-небудь, з чогось, залишати якийсь заклад, установу, організацію і т. ін..... 15. за кого (також із сл. заміж). Одружуватися, ставати чиєю-небудь дружиною, жінкою.

ЗІЙТИ див. сходити

СХО́ДИТИ і рідше ЗІХОДИТИ, джу, диш, недок., ЗІЙТИ, зійду, зійдеш, док.

1. Ідучи по рівному або ступаючи по сходинах, підніматися куди-небудь. 4. Залишати яке-небудь місце, переходячи на інше; відхилятися від попереднього напрямку. ♦ Зійти з глузду — збожеволіти.

Як правильно потрібно сформувати питання, щоб не проштовхуватися.

1 Answer 1

2

Дідусь, напевно, любитель жартів і анекдотів. Він дослівно повторив ситуацію з відомої жартівливої оповідки, де питання ставилися білявці. Але всепояснювальною відповіддю на питання "То що ж ви робите?" було "Вилізаю". Дідусь, напевно, саме його чекав, але ви позбавили його задоволення приголомшити почуттям гумору. Ваше питання було правильно поставленим. Пояснення є тут:

ЗЛАЗИТИ , ВИЛАЗИТИ , ВСТАВАТИ , СХОДИТИ , ВИХОДИТИ
Сходити – спускатися вниз (по сходах, трапу); полишати своє місце, розташоване десь угорі; припиняти рух, досягнувши кінцевої мети шляху; висаджуватися. Сходити з трибуни. Сходити з корабля (з потяга). Виходити – рухатися зсередини транспорту назовні. Виходити з вагона. Коли йдеться про те, що пасажир залишає під час зупинки трамвай, тролейбус, автобус, автомашину, слід вживати дієслово виходити (“На якій зупинці ви виходите?”), а не злазити, вилазити, вставати, сходити, як нерідко трапляється в усному мовленні. Перші два слова в цьому випадку сприймаються як зниження стилю (“Вилізла з трамвая на першій зупинці”. “Де ви злазите?”), решта – як неточно вжиті: “На якій зупинці ви встаєте (сходите)?” Адже пасажир не обов’язково сидить у трамваї – він може і стояти; сходити можна з якогось підвищення, а види транспорту, про які мовиться, не сприймаються як предмети, розташовані на певній висоті. Тому, очевидно, немає підстав у цьому контексті вживати дієслово сходити.

0

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service and acknowledge you have read our privacy policy.

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.